Yeni MacBook Pro’lardaki çentik her zaman görünmeyecek

Apple’ın Ekim ayı aktifliği kapsamında tanıttığı yeni MacBook Pro’nun en dikkat cazibeli özelliklerinden biri de ekranındaki çentik oldu. Cupertinolu şirketin iPhone’lardan sonra dizüstü bilgisayarlarında da bu tasarımı seçmesi kimi kullanıcılar tarafından pek güzel karşılanmadı.

Görünüşe bakılırsa şirket epeyce ince çerçeveli bir dizüstü bilgisayar gayesiyle yola çıkmış. Hatta bunu başarmak için ekranın alt kısmında bulunan MacBook Pro yazısının bile rafa kaldırıldığını görüyoruz. Fakat geliştirilmiş ön kamera ince çerçevelere sığmadığı için Apple çentik kullanmak zorunda kaldı.

Tam ekran modu çentiği gizleyecek

MacBook Pro’nun ekranındaki çentik istenildiği taktirde gizlenebilecek. Bunun için kullanıcıların uygulamayı tam ekran modunda açması kâfi olacak. Uygulamalar tam ekran modundayken macOS, ekranın üst kısmına çentiği gizleyen yapay bir siyah çerçeve yerleştirecek. Tüm standart uygulamalarda benzeri bir düzenek uygulanacak.

Üçüncü parti uygulamalarda da bu mümkün olacak. Apple, geliştiricilerin uygulamalarını yeni kuşak MacBook Pro’lara uyarlamalarına imkan sağlayacak yeni bir API hazırladı. Geliştiriciler bu sayede yalnızca çentiği gizlemekle kalmayacak birebir vakitte sağındaki ve solundaki boşluğu kullanarak buraya menü öğelerini yerleştirebilecekler.

Hazır Barkod Sistemleri