Xiaomi’nin Çin’deki Mağaza Sayısı 10.000’e Ulaştı

Mağaza sayısı, 30 Ekim’de Çin’in Shenzen eyaletinde bulunan Guangdong kentinde açılan yeni mağazayla 10.000’e ulaşan Xiaomi, yeni perakende iş modelini geliştirme sürecinde çok kıymetli bir kademeye ulaştı. 600 metrekarelik büsbütün bağımsız bir binada faaliyete geçen ve üç boyutlu LED ekranlarla donatılan mağaza, en hareketli ticari alanlarından birinde yer alıyor.

Xiaomi Kurucusu, Lideri ve CEO’su Lei Jun, Twitter’da paylaştığı bir gönderiyle Xiaomi’nin 10.000’inci mağazasının açılışını kutladı. Xiaomi Group Ortağı ve Kıdemli Lider Yardımcısı ve Çin Bölgesi Lideri, Memleketler arası Departman Lideri ve Redmi markasının Genel Müdürü Lu Weibing ise şunları söyledi: “10.000’inci Xiaomi mağazasının açılması, Xiaomi’nin yeni perakende işinde dönüm noktası niteliğinde büyük bir kademe kaydetmesinin çok kıymetli bir göstergesi oldu. Her bir Xiaomi hayranının meskenine yakın bir Xiaomi mağazası olmasını ve herkesin en kusursuz Xiaomi eserlerini makul bir biçimde satın almasını ve deneyimlemesini sağlamak bizim en büyük vizyonumuz. Ne olursa olsun Xiaomi’nin perakende satış alanındaki vizyonunun her vakit tıpkı kalacak.”

Xiaomi’nin 10.000’inci mağazası, minimalist bir usul ve fütüristik teknoloji hissine sahip yeni “Xiaomi Store 4.0” konseptini benimsiyor. Bu konsept, tıpkı vakitte hem satış hem de hizmet sunulabilen çok fonksiyonlu bir mağaza misyonu de görüyor. Xiaomi eserlerini uygulamalı olarak deneyimleyebilen kullanıcılar, tıpkı vakitte Xiaomi MIX FOLD ve Xiaomi 11 serisi üzere amiral gemisi akıllı telefonların yanı sıra yeni Redmi Note 11 serisini ve birçok AIoT eserini satın alabiliyor. 

Xiaomi geçtiğimiz yılın Kasım ayında tüm Xiaomi hayranlarının yakınında bir Xiaomi mağazası faaliyete geçirme maksadını duyurmuştu. Bu açıklamadan sonra yeni perakende işi süratli bir genişleme basamağına giren Xiaomi, Çin’de günde ortalama 27 yeni Xiaomi mağazası açarak yeni bir rekora imza attı. Xiaomi, Çin’de son bir yıl içinde  yaklaşık 8.000 mağaza açtı.

Yeni perakende işi, akıllı donanımlar ve internet hizmeti ile Xiaomi’nin üç temel yapı taşına sahip “Triathlon” iş modelini oluşturuyor. Xiaomi’nin kurulma kademesinde Lei Jun, internet modelinin daha yüksek verimlilik elde etmek için perakende alanına uygulanabileceğini ve bunun satış ve işletim maliyetlerini azaltabileceğini, münasebetiyle kullanıcı tecrübesini güzelleştirebileceğini öngörmüştü. Müşterilerin eser ve hizmetleri verimli ve kolay bir halde almaları nedeniyle Xiaomi mağazalarındaki artış bu öngörüyü ispatladı. Xiaomi’nin perakende işi sırf Çin’de değil tüm dünyada süratle genişlemeye devam ediyor ve mağaza sayısındaki artış kullanıcıları şad ediyor. Bu, sırf dünya genelinde kullanıcıların Xiaomi eserlerini direkt deneyimlemelerini kolaylaştırmakla kalmıyor, birebir vakitte Xiaomi’nin iş geliştirme konusunda yürüttüğü ağır eforları da gösteriyor.

Lu Weibing, “Yenilikçi teknolojiler aracılığıyla herkesin daha güzel bir ömür kalitesine ulaşma hakkına sahip olduğuna inanıyoruz, zira yüksek ömür kalitesine ulaşım imkansız olmamalı” dedi.

Hazır Barkod Sistemleri