Xiaomi, zirveye göz koydu: Gelecek planları açıklandı

Orta segment telefonlarlarıyla büyük satış sayıları elde eden Xiaomi, gelecek yıllar için planlarını kararlaştırdı. Mi’nin resmi forumunda paylaşım yapan bir yönetici, gelecek yıllarda şirketin gelmek istediği pozisyonu takipçileriyle paylaştı. Şu sıralar Samsung ile sıkı bir rekabet içerisinde olan şirket, ayrıyeten dorukta olmaktan da bahsetti. Şirketin yeni açıklamaları, başka akıllı telefon üreticilerine adeta gözdağı veriyor.

Xiaomi, önümüzdeki 3 yılda doruğa yerleşmek istiyor

Xiaomi Group ortağı ve Redmi’nin genel müdürü olan Lu Weibing, yaptığı paylaşımda şirketin bir strateji toplantısında olduğunu aktardı. Söylenene nazaran şirket şu an 2021 sonuyla ilgili planlarını belirliyor ve 2022 yılını iple çekiyor. Çünkü onlara nazaran 2022 yılı, şirketin 3 yıllık ‘yükseliş’ planının birinci yılı olacak. Daha evvel Xiaomi CEO’su Lei Jun tarafından da bahsedilen bu maksat hakkında hala önemli olunduğunu anlayabiliyoruz.

Xiaomi geçtiğimiz aylarda açıklanan rapora nazaran Apple’ı pazar hissesi konusunda geçerek ikinci sıraya gelmişti. Şu an pazar hissesi tablosunda önder unvanı Samsung’a ilişkin. İkincilik, Xiaomi için büyük muvaffakiyet olsa da gelecek yıllarda birinciliğin elde edilmesi için çalışmaların sürdüğü bildiriliyor.

Xiaomi zati orta segment ve uygun fiyatlı aygıtlarıyla büyük satış sayılarına ulaşıyor. Şirketin şu an en zayıf olduğu segment, premium olarak da nitelendirilen üst segment. Raporlara nazaran yeni bir telefon satın almak isteyenler, üst segment bir aygıt alırken Apple ve Samsung üzere üreticileri tercih ediyor. Xiaomi bu yüzden kamera ve yazılım konusundaki yeteneklerini geliştirmeli.

Xiaomi, Çin pazarına adeta hükmediyor

Çin, neredeyse her bölüm için son derece tuhaf bir pazar. Nüfusunun çok kalabalık olması, dev bir potansiyel müşteri kitlesinin olması manasına geliyor. Aslında Çin menşeili olan Xiaomi, kendi ülkesinde hem itimat veriyor hem de eserleriyle seviliyor.

Artık günler kalan klâsik 11.11 indiriminde Çin’de ne üzere izdihamlar olacağını kestirim etmek hiç güç değil. Xiaomi muhtemelen bu yılki 11.11 gününde de büyük satış sayıları elde edecektir.

Sizce Xiaomi, 3 yılda akıllı telefon pazarının tepesine yerleşebilir mi?

Hazır Barkod Sistemleri