Xiaomi, Telefonlarında Kullanacağı Loop LiquidCool Teknolojisini Tanıttı!

Günümüzde akıllı telefonların, kullanıcılar tarafından oyun dahil neredeyse her şey için kullanılan bir cep bilgisayarı fonksiyonu görmesi ile bir arada üreticiler, aygıtlarını serin tutmak için yenilikçi usuller bulmak zorunda kalıyor. Xiaomi de bunlardan biri ve telefonlarını serin tutmak için kullanılacak en son teknolojisini tanıttı: Loop LiquidCool isimli küçük bir ısı borusu düzeneği… 

Mühendisler aygıtlara havalandırma delikleri açamıyorlar ve birden fazla vakit tüm kasanın bir tıp soğutucu üzere davrandığı söylense de, aygıtların gerektirdiği incelik, klâsik PC soğutucu tahlilini kullanışsız hale getiriyor. Geçmişte aygıtları soğutmaya yönelik tahliller ortasında termal difüzyon levhaları yahut pedleri, buhar odaları ve ısı boruları yer alıyordu. Bu noktada Xiaomi’nin LiquidCool’u devreye giriyor.

Bu sistem, en azından bir ölçü sıvı kullanan ve mekanik bir pompa yahut diğer bir aygıt içermeyen bir sıvı soğutma tasarımı olarak tanımlanabilir. Xiaomi’nin yeni soğutma teknolojisi, temel olarak bir buharlaştırıcı, bir ağırlaştırıcı, bir tekrar doldurma odası ve gaz ve sıvı boruları içeren döngülü bir ısı borusundan oluşuyor.

Buharlaştırıcıda, akıllı telefon yüksek iş yükü altında ısındığında gaza buharlaşan soğutucu bulunuyor. Gaz ve hava akımı, gazın tekrar sıvıya dönüştüğü kondansatöre yayılıyor. Sıvı, buharlaştırıcıyı yine dolduran yine doldurma bölmesindeki küçük lifler aracılığıyla emilerek toplanıyor ve bu süreç, tamamı bir tarafta hareket ederek baştan başlıyor.

Tek taraflı sirkülasyon, buharlaştırıcı içerisindeki Tesla valfi ile sağlanıyor. Alışılmış ki bu noktada bu sistemin Elon Musk’ın araba şirketi değil, mühendislik ikonu Nicola Tesla’nın bir buluşu olduğunu belirtmekte yarar olabilir. Tesla valfi, yanlış tarafta hareket etmesini engellerken sıvının buharlaştırıcıdan geçmesine müsaade veriyor.

  • Nikola Tesla ve 5 Büyük Buluşu!

Geçmişte, pek çok Samsung akıllı telefon üzere Xiaomi telefonları da buhar odalarını kullanıyordu. Fakat üretici, başka bir gaz ve sıvı kanal odası yerine tek istikametli bir kapalı döngü tasarımı seçmenin hava geçiş direncini yüzde 30 azaltacağını ve objeyi soğutmak için daha yumuşak bir hava akışına müsaade vereceğini düşünüyor. Şirket, dizaynın klâsik buhar odası usulüne nazaran ısı transfer kapasitesini yüzde 100 artırdığını sav ediyor.

Xiaomi, ilhamının havacılık sanayisinden geldiğini söylüyor. Isı boruları NASA vazifelerinde de kullanılmıştı, fakat bir müddettir akıllı telefonlarda da kullanılıyor. Fujitsu, 2015 yılında Liquid Loop Cooling isimli akıllı telefonlarda kullanılan 1 mm’lik metal plakalı bir ısı borusu için benzeri bir plan göstermişti.

Xiaomi’nin Tesla valfiXiaomi

Çığır açan bir teknoloji olup olmadığı tartışılabilecek olsa da, muhtemelen işini yapacağı yahut en azından Xiaomi’nin buhar odası dizaynlarından daha yeterli olacağı rahatlıkla kestirim edilebilir.

Şirket, Loop LiquidCool’u özel bir Xiaomi MIX4 üzerinde test etti. Sistem, azamî görüntü ayarlarında 60 fps’de çalışan 30 dakikalık Genshin Impact oyunu sırasında aygıtı 47.7°C’nin altında tutmayı başardı. Referans olarak belirtmek gerekirse, 45°C civarında ısı hissi ağrıya dönüşür. Xiaomi, yeni sistemin, Loop LiquidCool’a sahip olmayan pantolonun evvelki standart sürümünden 8.6°C daha soğuk tutacağını söylüyor.

Şirket, sistemin gelecekteki dizaynlarda üst üste yerleştirilebilecek kadar ince ve esnek olduğunu ve teknolojinin seri üretimini H2 2022’de hedeflediğini de belirtiyor…

Hazır Barkod Sistemleri