WhatsApp konum atma nasıl yapılır? (Süreli ve süresiz konum paylaşma)

Whatsapp pozisyon atma nasıl yapılır? Pozisyon göndermek için yapılması gerekenleri adım adım sıraladık. Mevcut pozisyonu paylaş ve şu anki pozisyonu gönder formunda iki farklı pozisyonu WhatsApp uygulaması ile paylaşabilirsiniz. Pekala pozisyon nasıl atılır?

Ulaşım muhtaçlıklarının karşılanmasında teknolojik yenilikler hayatı kolaylaştırır. Bilinmeyen bir adrese gitmek, pozisyon bilgisi ve navigasyon özellikleri sayesinde epey kolaylaşır. Dünya üzerinde 5 milyardan fazla kullanıcısı olan Whatsapp, pozisyon paylaşma özelliğine de sahiptir. Bu özellik sayesinde kullanıcılar birbirlerine bulundukları yeri ve adresi kolay bir formda tanım etme imkanı bulur.

Whatsapp pozisyon paylaşma süreci, şimdiki haritalar ve navigasyon ile desteklenerek gerçek bir biçimde yol tanımı yapmaya imkan tanır. Whatsapp uygulaması olan her telefonda mesajlaşırken pozisyon paylaşımı yapabilirsiniz. Pozisyon paylaşımını periyodik yahut süresiz olarak yapabilirsiniz.

Canlı pozisyon paylaşımı belli bir mühlet sonrasında kapanırken süresiz paylaşılan pozisyon sohbet penceresinde kalır. Günlük hayatı kıymetli bir modülü olan bu özellik, adres tanım etme sürecini kolaylaştırır.

Whatsapp üzerinden pozisyon paylaşmak için telefonunuzun pozisyon servislerinin açık olması gerekir. Ayrıyeten, pozisyon servislerine Whatsapp uygulamasının erişebiliyor olması da pozisyon gönderimi için gerekir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Akıllı Telefonlarda Pozisyon Nasıl Atılır?

Whatsapp’ta Pozisyon Atma Nasıl Yapılır? (Süresiz)

Android ve iOS işlemcili Whatsapp uygulaması olan her aygıtta pozisyon paylaşımı yapılır. Pozisyon paylaşmadan evvel aygıt ayarlarında pozisyon servislerinin açık olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Pozisyon servisleri kapalıysa pozisyon gönderebilmek için bu ayarı açmanız gerekir. Birebir biçimde Whatsapp uygulamasında pozisyon servislerine erişme müsaadesi vermelisiniz. Bu sayede sohbet sırasında pozisyonu pratik bir halde gönderebilirsiniz.

 • Pozisyon göndermek istediğiniz kişinin Whatsapp sohbet penceresini açın.
 • İleti yazdığınız kısmın kenarında ataş yahut artı işareti bulunur. Bu işaretler telefona nazaran değişir.
 • Karşınıza çıkan ekranda küçük bir harita ve alt kısmında adres isimleri yazacaktır.
 • Harita ve adresleri inceleyerek pozisyonun doğruluğunu değerlendirebilirsiniz. Daha sonra “Şu anki pozisyonu gönder

Canlı Pozisyon Nedir? (Mevcut Pozisyonu Paylaş)

Whatsapp uygulamasında iki farklı pozisyon özelliği bulunur. Müddetli ve süresiz pozisyon özelliklerinden yararlanarak tanıdıklarınız ile bulunduğunuz adresi kolaylıkla paylaşabilirsiniz.

Süresiz pozisyon gönderdiğinizde adres sohbet sayfasında kalır ve istenildiği vakit tekrar kullanılabilir.

Müddetli pozisyon ise paylaşım mühleti kadar sohbet penceresinde kalır.

Canlı pozisyon yahut mevcut pozisyon olarak bilinen vadeli pozisyon gönderme sürecinde 15 dakikadan 8 saate kadar pozisyon paylaşımı yapılabilir.

Canlı pozisyon özelliği, gerçek vakitli olarak bulunduğunuz pozisyonu sohbet penceresinde yer alan kullanıcılarla paylaşma imkanı sağlar. Küme ve ferdî sohbetlerde canlı pozisyon kullanarak iştirakçilere bulunduğunuz pozisyonu gerçek vakitli olarak iletebilirsiniz. Kullanılan güzergah ve hareket müddetleri pozisyon üzerinde görünür. Sohbet penceresinde yer alan küçük harita üzerinde pozisyon paylaşan kişi küçük renkli bir ikon olarak görünür.

Pozisyon paylaşımı, müddeti dolana kadar yahut paylaşan kişi paylaşımı durdurana kadar devam eder. Canlı pozisyonun paylaşımı için telefonun pozisyon servislerinin açık olması gerekir. Pozisyon paylaştıktan sonra telefon üzerinden pozisyon servislerini kapatırsanız paylaştığınız canlı pozisyon bilgisi kapanır.

Whatsapp’ta Canlı Pozisyon Nasıl Paylaşılır? (Mevcut Konum- Süreli)

 • Canlı pozisyon özelliğini kullandığınız müddet boyunca aygıtın pozisyon özelliklerinin açık kalması kullanım için kıymetlidir. Canlı pozisyon paylaşımı öbür pozisyon gönderimi üzere yapılır.
 • Pozisyon göndermek istediğiniz sohbet penceresini açın.
 • Mavi yazılı “Mevcut pozisyonu paylaş” yazısına basarak canlı pozisyon gönderimi yapabilirsiniz.
 • Pozisyon paylaşımı, müddeti bittikten sonra otomatik olarak kapanır.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

 • WhatsApp Masaüstü Nedir, Nasıl Kullanılır? WhatsApp Web’den Ne Farkı Var?
 • WhatsApp’a Canlı Pozisyon Paylaşma Fonksiyonu Geldi!
 • WhatsApp, Sesli İletiler İçin Deşifre Özelliğini Test Ediyor!

Hazır Barkod Sistemleri