WhatsApp çoklu cihaz herkese açıldı! Nasıl kullanılır?

WhatsApp, çoklu aygıt dayanağını tüm Android ve iOS kullanıcılarının erişimine açtı. Özellik şimdiye kadar hudutlu sayıda kullanılabiliyordu. Bugünden itibaren bütün akıllı telefonlara erişimi genişleten iletileşme platformu, kullanıcıların tıpkı anda dört aygıtta hesaplarını aktifleştirmelerine müsaade verdi.

Çoklu aygıt özelliği, WhatsApp’ı akıllı telefon olmadan bilgisayarda çalıştırmak isteyenlere hitap ediyor. Evvelce hesabınızı WhatsApp Web‘de kullanabilmek için, bilgisayarınızın ve telefonunuzun internet ile senkronize olması zaruriydi. Lakin çoklu aygıt bunu değiştirdi. WhatsApp Web’i kısmen bağımsız bir platforma dönüştürdü.

WhatsApp çoklu aygıt nasıl kullanılır?

Meta, geçtiğimiz günlerde WhatsApp Web’i de yeniledi. Hem tarayıcıdan ulaşılabilen hem de mağazadaki sürümlerini güncelleyerek uygulamayı çoklu aygıta hazır hale getirdi. Yeni özelliği akıllı telefonunuzda etkinleştirmek için aşağıdaki adımları takip edin:

 • WhatsApp’ı açın.
  • iPhone için: Sağ alt köşedeki Ayarlar simgesine tıklayın ve Bağlı cihazlar’a girin.
  • Android için: Sağ üst köşedeki üç nokta simgesine tıklayın ve Bağlı cihazlar’a basın.
 • ‘Çoklu Aygıt Beta Programı’ seçeneğine tıklayın.
 • Programa katılmak isteyip istemediğiniz soran bir ikaz penceresi açıldığında, süreci onaylayın.

WhatsApp çoklu aygıt beta programına katıldıktan sonra, bilgisayarda mevcut WhatsApp Web oturumlarınız kapatılacaktır. ‘Bağlı cihazlar’ kısmına girip parmak izi yahut Face ID doğrulamasını yapın ve QR kodunu tekrar okutun. WhatsApp Web, ana telefonunuzdaki iletileri otomatik olarak bilgisayara aktaracak.

Bilgisayar ile telefonunuzu senkronize etme sıkıntısı olmadan WhatsApp Web’i kullanabilirsiniz. Ana aygıtı büsbütün kapatsanız yahut internet ilişkisini kesseniz dahi, WhatsApp’ı bağladığınız bilgisayarda kullanmaya devam edebilirsiniz.

Unutulmaması gereken kurallar

WhatsApp’ı tıpkı anda dört adede kadar ikincil aygıtta kullanabilirsiniz. Lakin WhatsApp hesabınıza tek seferde sırf bir adet telefon bağlayabilirsiniz. Çoklu aygıt dayanağı, akıllı telefon zorunluluğunu külliyen ortadan kaldırmadı. Telefonunuzu 14 günden uzun bir mühlet boyunca kullanmadığınız takdirde, WhatsApp bağlı aygıtlarınızın temasını kesecek.

Bunlara ek olarak WhatsApp çoklu aygıt şimdilik şunları desteklemiyor:

 • Birincil aygıtınızın iPhone olması durumunda, ikincil aygıtlardaki sohbetleri temizleme yahut silme
 • Telefonlarında WhatsApp’ın çok eski bir sürümü yüklü olan şahıslara bildiri gönderme yahut bu bireyleri arama
 • Tablet kullanma
 • İkincil aygıtlarda mevcut pozisyonu görüntüleme
 • İkincil aygıtlarda toplu bildiri listeleri oluşturma ve bunları görüntüleme

Pekala ya sizler çoklu aygıtı başarılı buldunuz mu? Fikirlerinizi yorumlara yazabilirsiniz.

Hazır Barkod Sistemleri