Uzaydan Geldiği Süşünülen Ve Heyecan Yaratan Sinyalin Gizemi Çözüldü!

Bir mühlet evvel Proxima Centauri‘den geldiği düşünülen bir sinyal bilim insanlarını ziyadesiyle heyecanlandırmıştı. Ancak artık, bu sinyalin uzaydan değil, Dünya’dan gelen bir yankı olduğu anlaşıldı. Tekno-imzalar olarak da bilinen, Dünya dışı zeka tarafından yaratılan teknolojinin işaretlerini aramaya kendini adamış astronomlar, bunun bir başka sinyalin yanlış bir müspet üzere göründüğünü söylüyor.

Breakthrough Listen takımından Sofia Sheikh, bir müddettir inceledikleri bu sinyalle ilgili yaptığı açıklamada, “Kanıtlar, sinyalin özel kaynağını belirleyememiş olsak da, insan teknolojisinden kaynaklanan bir teşebbüs olduğunu gösteriyor” dedi.  

Breakthrough Listen teşebbüsü, dünya dışı zeka arayışını desteklemeye yardımcı oluyor ve 2020’de Avustralya’daki Parkes teleskopunu kullanan grup üyeleri, teleskopu güneş sistemimizin ötesinde bilinen en yakın gezegen olan Proxima Centauri’ye doğrulttuklarında değişik bir sinyal aldıklarını bildirmişti.  

Lakin, Listen’ın bilim grubunu yöneten Berkeley’deki California Üniversitesi’nden Andrew Siemion, Sheikh’in sinyalin daha derin bir tahlilini yaptıktan sonra, çok daha az yabancı görünmeye başladığını söylediğini belirtti. Siemion, “Tahlilimiz, bunun hakikaten Proxima Centauri’deki bir vericiden gelme mümkünlüğünün çok düşük olduğunu gösteriyor. Lakin bu, elbet bugüne kadar gördüğümüz en ilgi cazibeli sinyallerden biriydi” diyor.

Sonuç olarak, on yıllarca süren araştırma sonucunda bulunan sinyalin Dünya dışı varlıklardan gelmediği anlaşıldı. Breakthrough Initiatives İcra Yöneticisi Pete Worden, bu gelişmenin yanlış müspetleri filtreleme sürecinde daha fazla ince ayar yapılmasına yardımcı olduğunu belirtti: “Her ne kadar gerçek bir tekno imza bulamamış olsak da, bu tıp imzaları tespit etmek ve doğrulamak için gerekli araçlara sahip olduğumuzdan giderek daha fazla emin olmamızı sağladı.

Hazır Barkod Sistemleri