Uzaktan Çalışmada Uç Nokta Güvenliğini Geliştirmenin 3 Yolu

Her geçen gün daha fazla şirket hibrid çalışma modellerini kalıcı hale getirmeye başlıyor. Bununla birlikte siber güvenlik tehdidi ortamının karmaşıklığı da artıyor. Atak yüzeyi büyüdükçe taarruzların tespit edilmesinin de kademeli olarak zorlaşması ve akınların sistemde kalma müddetinin artmasıyla şirketler risk altında kalıyor.

Bu noktada çalışanların şirket kaynaklarına uzaktan erişmek için kullandığı aygıtları korumak kritik ehemmiyete sahip. Kullanıcılar ve aygıtlar ağın dışındayken antivirüs ve öteki önleyici formüllerin gelişmiş tehditlerle başa çıkabilmesi epeyce güç. Şirketlerin bir atağın uç noktalarına ulaşmasını bekleyip müdahale etmek yerine hücum yaklaşırken bunun farkında olması gerekiyor. İşte tam da bu nedenle bütünleşik platform yaklaşımına sahip uç noktalar giderek daha yararlı hale geliyor. Güvenlik takımları de uç nokta güvenliğinin iş yerlerinde dijital dönüşümü sağlamada kritik kıymete sahip olduğunu belirtiyor.

Cisco, uç nokta güvenliği konusunda bilgi birikimi ve uzmanlığa sahip. Bunun yanı sıra  kullanıcılara daha inançlı bir birleşik dijital tecrübe yolunda tehditlere yönelik sağlam müdafaa, algılama ve müdahale sağlayabilmek ismine bu uzmanlığını daima aktüel tutuyor. Bunu göz önünde bulundurarak Cisco, şirketlerin uç nokta güvenlik meselelerini aşmasının metotlarını şöyle ortaya koyuyor.

1. Çok istikametli tedbire teknikleri

Gelişmiş tehditlerin uç noktalara bulaşmasını önlemenin bir yolu davranış tahlili, makine tahsili ve imzaları bir ortaya getiren çok istikametli tedbire tekniklerinden faydalanmaktır. Bu durum bilhassa Webex, Slack, Zoom ve Microsoft Teams üzere çevrimiçi konferans araçları dahil olmak üzere SaaS uygulamalarını kullanan uzak kullanıcılar için büyük değere sahip. İşletim sistemi süreçleri ve örneğin Zoom’da tespit edilen güvenlik açığı üzere yazılım açıkları, berbat emelli yazılımlar tarafından uç noktayı ele geçirmek için kullanılabilir.

Güvenlik açığı tedbire motoruyla şirketler, bu uygulamalara erişim için kullanılan aygıtları, yamasız yazılımların güvenlik açıklarına bellek enjeksiyonu kullanan sıfır gün taarruzları, evraksız uzaktan kod çalıştırma ve öbür makus hedefli yazılım akınlarından koruyabilir. İşletmeler, fidye yazılımlarını ziyan görmeden süratlice tespit edip durdurabilir. Bunun yanında, makine öğrenmesinden faydalanarak, komuta ve denetim ile bilgi sızdırma faaliyetleri üzere davranışları çok geç olmadan tahlil edebilirler.

2. Öteki güvenlik teknolojilerinin yanı sıra kesintisiz entegrasyon sağlama

Uç noktalarının kimlik avı ve güvenlik açıklarının sömürülmesi yoluyla daima hücum ile karşı karşıya kalan kimi BT takımları, kendi takımlarına bu ataklarla ilgili bilgi sağlamak istebilir. Fakat uç noktalar üzerinde kâfi görüş kabiliyetine sahip olmamaları nedeniyle güvenlik grupları tehditleri ortadan kaldırmaya orantısız vakit ayırıp yanal hareket ve tespit edilemeyen tıpta makûs hedefli yazılımlarla karşı karşıya kalabilmektedir. Böylelikle, şirketlerin uç nokta güvenliğinin diğer güvenlik teknolojileriyle kesintisiz entegrasyon sağlamasını temin etmesi hayli değerli bir hale gelir ve sadece uç noktalarda değil, tüm BT ortamında tehditlerin engellenmesine, algılanmasına, araştırılmasına ve tehditlere müdahale edilmesine yardımcı olur.

3. Bilinen tehditleri otomatik engelleyen uç noktaların entegrasyonu

Güvenlik takımlarının birçoğu gerçek müdahaleyi yapmak için uç noktada olması mümkün makus gayeli yazılımların tipini tespit etmelerini sağlayabilecek rafine ve yüksek isabet oranlı araçlara da sahip değildir. Bu durumda şirketlerin makine tahsili, güvenlik açığı sömürüsü tedbire, evrak geçmişi, antivirüs ve hem belgesiz hem de evrak tabanlı atakları şimdi gayeye ulaşmadan durdurarak grupların daha tesirli çalışmasına imkan tanıyacak çok çeşitli öteki akın tedbire teknikleri kullanarak bilinen tehditleri otomatik olarak engelleyebilecek uç noktalar seçmesi büyük kıymete sahiptir.

Cisco, şirketlere güvenlik altyapıları genelinde daha fazla görüş kabiliyeti, daha fazla aktiflik ve daha fazla verimlilik sunabilecek ülkü uç nokta güvenliğini sağlamanın ehemmiyetini biliyor. Buna uygun olarak, daha inançlı ve meselesiz bir iş yeri dijital dönüşümü sağlamak için Cisco, yakın vakitte kullanıcı ve uç nokta güvenliğini farklı ölçeklerde bir ortaya getirerek, inançlı erişimin doğrulanıp aktifleştirilmesini ve hibrid çalışanların her vakit her yerden korunmasını kolaylaştıran yeni bir Uzaktan Çalışma tahlili sunmaya başladı.

Hazır Barkod Sistemleri