Ucuz Kiralık Ev Arayanlar Dolandırıcıların Kıskacında

Yaz tatilinin sona ermesi ve üniversitelerin fizikî eğitime geçmesiyle birlikte artan kiralık konut gereksinimi, kiraların artmasına neden oldu. Kiralık mesken fiyatlarının artması nedeniyle uygun fiyatlı konut arayışında olan vatandaşlar ise siber dolandırıcıların amacı oluyor. Dolandırıcılar, artan kiraları fırsat bilip düzmece ilanlarla tıpkı konutu tekraren kiralayarak uygun fiyatlı konut arayanları kapora göndermeleri mazeretiyle dolandırmaya çalışıyor. Laykon Bilişim Operasyon Yöneticisi Alev Akkoyunlu, dolandırıcı e-postalara, telefon görüşmelerine, geçersiz ilanlara, düzmece web sitelerine toplumsal medyadaki paylaşımlara ve arama motorlarındaki geçersiz site reklamlarına karşı temkinli olunması gerektiğini söylüyor.

Gerçek İlanlardaki Mesken Fotoğraflarını Kullanarak Daha Uygun Fiyata Sunuyorlar

Yaz aylarının akabinde yeni bir konuta taşınmak isteyenler ya da üniversite eğitimi için kent değiştiren öğrenciler kiralık mesken arayışına başladı. Lakin son vakitlerde giderek artan sayıda kişi kiraladıkları konutların gerçekte hiç olmadığını, kiraladıkları sitedeki ilanın ya da sitenin ortadan kaybolduğunu ve birebir konutun tekraren kere farklı şahıslara kiralandığını fark ettikleri için konut arayışı kabusa dönüşüyor. Uygun fiyatlı kiralık mesken arayanları, artan kiralar nedeniyle dolandırılma potansiyelinin farkında olmaları konusunda uyaran Laykon Bilişim Operasyon Yöneticisi Alev Akkoyunlu, “Düzmece ilanlarla nitekim ilanda olan bir konutu kendi evleriymiş üzere kiralamaya çalışıyorlar. Gerçek konut ayrıntıları, çoklukla öteki sitelerden ya da birebir sitedeki mevcut yahut eski bir ilandan çalınıyor. Dolandırıcılar, üniversitelere ya da merkezi noktalara yakın yerleri tercih ediyor. Kuşku uyandırmamak için fiyatlar makul aralıklarda tutuluyor ve inanılmaz fiyatlar gösterilmiyor. Bir konut öteki bir ilanda ya da sitede 3.500 TL’ye kiralanırken dolandırıcılar tıpkı meskeni 2.750 TL’ye sunuyorlar.” açıklamasında bulunuyor.

Mesken Arayışında Olanlara 6 İkaz

Uygun fiyatlı mesken arayışında olanların temkinli olması gerektiğini söyleyen Alev Akkoyunlu, 6 ihtarda bulunuyor.

1. Geçersiz ilanın uygun fiyatlı olması nedeniyle dolandırıcılar ağır talep olduğunu belirterek kapora isteyebilirler. Konutu görmeden kapora vermeyin. Meskeni gördükten sonra kapora verecekseniz, bu süreci elden yapmayın. Kesinlikle banka havalesinde detaylı bir halde belirterek süreç yapın.

2. Konut aramayı planladığınız bölgedeki öbür emsal meskenlerin fiyatlarını kesinlikle denetim edin. Kiralamak istediğiniz konut öteki meskenlerden çok daha düşükse yahut çabucak kiralamanız gerekiyorsa, nedenini sorgulayın. İçgüdülerinize itimadın. Gerçek olamayacak kadar güzel görünen teklifler çoklukla gerçek değildir.

3. Bu maksatla açılan geçersiz ilanlarda, gerçekte mevcut olmayan dairelerin fotoğrafları kullanılabilir. Emlakçıların kesinlikle Ticaret Bakanlığı tarafından verilen Taşınmaz Ticareti Yetki Evrakı‘ne sahip olup olmadığını sorgulayın. Her vakit bilinen web sitelerini ve uygulamaları kullanın.

4. Dairenin sahibini ve detaylarını öğrendikten sonra, biraz araştırma yapmak için Google’da arama yapın. Google haritalarda adresi doğrulayabilir ve sokak görünümü özelliğini kullanabilirsiniz. İlanlardaki fotoğrafların sokak görünümündeki görsellerle eşleşip eşleşmediğini denetim edin.

5. Siz kiraladıktan sonra dairenin ilandan kalktığına emin olun. Şayet ilan kalkmıyorsa büyük bir ihtimalle tıpkı mesken tekraren kere farklı bireylere kiralanacaktır.

6. Dairenin fotoğrafları için bilakis görsel arama

Hazır Barkod Sistemleri