Snapchat’e Apple’ın ardından yatırımcı darbesi

Geçtiğimiz ay hedeflediği geliri 3 milyon dolar fark ile kaçıran Snapchat, sorunun Apple tarafından başlatılan reklam takibi sebebiyle olduğunu açıkladı. Yatırımcı Kellie Black, şirketin birçok kişiyi yanılttığını tez ederek Snapchat’e dava açtı.

Facebook, Instagram ve TikTok üzere uygulamalar başta olmak üzere birçok şirket Apple’ın yeni şeffaflık siyasetlerinden olumsuz etkilendi. Bilhassa Facebook ve Instagram bu mevzuda Apple’a baskı kurmaya çalışsa da sonuç alamadı.

Snapchat, yatırımcı davası ile karşı karşıya

Birçok ülkede Snapchat’in kullanıcı sayısında önemli azalma görülse de hala ABD pazarında epeyce faal. Birkaç hafta evvel telifli ”Saturday Night Live” ve ”The Office” üzere sinemaların klipleri için mutabakat sağlayan firma, kullanıcıların daha fazla etkileşime girmesi için çalışmalarına devam ediyor.

Yayınlanan mali rapor sonrasında açıklama yapan Snapchat CEO’su Evan Spiegel, “Haziran ve Temmuz aylarında Apple tarafından iOS için sunulan yeni reklam takibi değişikliği, işlerimizi sekteye uğrattı” sözlerini kullandı. Reklam bölümünün alışık olmadığı bir durum ile karşı karşıya olduğunun altını çizen Spiegel, yeniden de Apple’ın yaptığı değişikliğe olumlu yaklaştıklarını belirtti.

Snapchat’in yeni değişikliği küçümsediğini ve bu mevzuda rastgele bir çalışma yürütmediğini açıklayan Kellie Black, Los Angeles Federal Mahkemesi’ne başvurdu. Snapchat pay senedinin yüzde 25 oranında düşüş yaşadığını belirten Black, beklenenden daha az kâr açıklayarak yatırımcıları yanılttıklarını söyledi.

2021’in üçüncü çeyreğini kapsayan gelir raporunu yayınlayan Snapchat, toplamda 1,07 milyar dolar çıkar elde ettiklerini açıkladı. Şirket daha evvelki açıklamasında, üçüncü çeyrekte karını 1,1 milyar dolar olaraktahmin ettiklerini belirtmişti.

Snapchat sözcüsü, açılan dava hakkında yöneltilen soruları yanıtlamayı reddetti. Analistler, Apple’ın kapalılık değişikliklerinden etkilenen tek firmanın Snapchat olmadığını, davanın yatırımcı lehine sonuçlanmayabileceğini belirtti.

2021 yılının ikinci çeyreğinde 293 milyon etkin kullanıcısı olduğunu açıklayan Snapchat, bu sayının üçüncü çeyrekte 306 milyona ulaştığını belirtti. Artan faal kullanıcı sayısına karşın gelirinde düşüş yaşayan şirket, tekrar de Apple’ın yeni siyasetini destekleyeceklerini açıkladı.

Apple’ın yeni saklılık siyaseti hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Hazır Barkod Sistemleri