Sadece 10 Dakikada 1.5 Litre Kola İçin Gencin Hayatını Kaybettiği Açıklandı

Hekimlerinin Hepatoloji ve Gastroenteroloji Klinikleri ve Araştırmaları’nda bir raporda yazdığına nazaran, Çin’de bir adam on dakika içinde 1.5 litrelik kola şişesini bitirmesi sonucunda hayatını kaybetti.

Rastgele bir hastalığı olmadığı düşünülen 22 yaşındaki genç, dört saat boyunca devam eden akut üst karın ağrıları ve şişlikleri şikayeti ile Pekin Chaoyang Hastanesi’nin acil servisine gitti. Muayenede, kalp atış suratı dakikada 130 olarak ölçüldü. Ayrıca düşük kan basıncı ve dakikada yalnızca 32 sefer nefes alma üzere meseleleri bulunuyordu.

Bir CT taraması, portal damarında gaz birikmesi, önemli gastrointestinal problemleri gösteren “huysuz bir radyolojik işaret” ve bağırsak duvarında gaz kistleri olduğunu gösterdi. Ayrıyeten taramada, mide-bağırsak yolu, safra kesesi, pankreas ve dalaktan karaciğere kan taşıyan portal damarındaki gaz birikmesi nedeniyle karaciğerinin kâfi kan ve oksijen almadığını görüldü.

Sorgulama üzerine genç adam, altı saat evvel, yani semptomlarının başlamasından kısa bir mühlet evvel sıcak hava nedeniyle 1,5 litrelik kola şişesinin tamamını tükettiğini söyledi. Grup, adamın bağırsaklarındaki baskıyı hafifletmeye ve iltihaplanmasını tedavi etmeye, ona sıvı vermeye çalıştı. Ne yazık ki, bu gayretler onu kurtarmaya yetmedi. Karaciğerde oksijen eksikliği, daha da berbatlaşan önemli karaciğer hasarına neden oldu.

Grup, raporlarında “Portal ven pnömatozisi, vefat işareti olarak da bilinen ender bir klinik belirtidir ve karın enfeksiyonu ve bağırsak hipertansiyonu olan hastalarda yaygın olarak görülebilir” yazdı. Rapor şu formda devam etti: “Bu durumda kısa müddette çok miktarda kola içmek evvel bağırsak yolunda gaz birikmesine neden oldu. Daha sonra bağırsak basıncı apansız yükseldi; bu da yüksek basınçla sonuçlandı ve daha sonra portal vende gaz birikmesine neden oldu. Sonunda, hasta bu durumdan ötürü hayatını kaybetti.”

Portal damarında gaz birikmesi bu çeşit sıkıntılara ve vefata neden olabilse de, biyokimyacı Profesör Nathan Davies, muhtemelen altta yatan öteki bir neden olduğuna inanıyor.

Daily Mail’e yaptığı açıklamada “Olağan bir alkolsüz içeceğin 1,5 litre yahut üç pintten biraz fazlasını içmenin ölümcül olma ihtimali çok, çok düşük, yani inanılmaz derecede muhtemel değildir. Çoklukla, bu tıp bir duruma neden olan bakteriler bulunur. Olağan gastrointestinal sistemden, bu durumda, ince bağırsağın astarında olmaması gereken bir yere giden yol” dedi. Ölümünün tek nedeni kola şişesi olsaydı, dünyada bu tipten çok daha fazla mevt göreceğimizi de kelamlarına ekledi.

Davies, kelamlarını şöyle tamamladı: “Çok ölçüde gazlı içecek içmenin durumu kötüleştirmiş olması mümkün, lakin sebebi yalnızca bu olmak zorunda değil. Fakat altta yatan bir durum olmadığında neler olabileceğini görmek çok sıkıntı.

Hazır Barkod Sistemleri