Rus film ekibi Dünya’ya döndü

Rusya, uzayda çekilecek ola birinci uzun metrajlı sinema “Vyzov”un çekimleri için iki kişilik bir sinema takımını ve bir kozmonotu 5 Ekim 2021’de Memleketler arası Uzay İstasyonu’na göndermişti. Bir aktris ve direktörden oluşan iki kişilik grup ve kozmonot, istasyonda 12 gün geçirdikten sonra 17 Ekim’de Dünya’ya muvaffakiyetle dönüş yaptı.

37 yaşındaki aktris Yulia Pereslid ve 38 yaşındaki direktör Klim Shipenko ve 49 yaşındaki Anton Shkaplerov, TSİ 07.36’da Kazakistan bozkırlarına iniş yaptı. Bu iniş, Rusya Uzay Ajansı (Roskosmos) tarafından canlı olarak yayınlandı. Yönetmen Shipenko iniş sonrası gergin görünse de kapsülden gülerek çıktı ve sıhhat çalışanları tarafından muayene edilmeye başladı. Sinemanın başrolünü oynayan ve yaklaşık olarak 3.000 aday ortasından seçilen Pereslid ise alkışla ve bir buket çiçek ile kapsülden çıkarıldı. 

Pereslid Rus televizyonuna yaptığı açıklamalarda, Milletlerarası Uzay İstasyonu’ndan ayrıldığı için çok üzgün olduğunu belirtti: “İlk başlarda 12 gün çok uzun görünüyordu fakat vakit geçtikçe oradan ayrılmak istemedim. Tek seferlik ‘muhteşem’ bir deneyimdi” 

Bir külfet çıkmazsa “Vyzov” uzayda çekilen birinci uzun metrajlı kurgusal sinema olarak tarihe geçecek. Sinema, bir kozmonotun hayatını kurtarmak için Memleketler arası Uzay İstasyonu’nun Rus bölgesine gelen bir cerrahın yaşadığı olayları anlatacak.

Rusya uzay turizmi ile ilgili atılımlar yapıyor

Rusya ülkelerin uzay yarışında yeni atılımlar yapmaya devam ediyor. Ülkenin uzay programı bu yıl, imajını güçlendirmek için ve gelirlerini çeşitlendirmek için Memleketler arası Uzay İstasyonu’na turistik seyahatler yapacağını açıklamıştı. 

Uzayda badminton oynamak istediğini belirten Japon milyarder Yusaku Maezewa’nın da bu geziyi yapacak olan insanlardan biri olduğu açıklanmıştı. Maezewa ve bir Japon turist aralık ayında istasyona turistik bir seyahat gerçekleştirecek. 

Hazır Barkod Sistemleri