Ofiste Hibrit Dönem: Çalışanlar “Esnek” Markaları Tercih Ediyor

Patronlar çalışanların iştirakini, işbirliğini ve üretkenliğini en üst seviyeye çıkaran sürdürülebilir çalışma şartları yaratmak için yeni model arayışlarına devam ediyor. Halihazırda hibrit ve karma model uygulayan şirketlerin sayısı yüzde 40’ı geçti. Pandemi sonrası iş esnekliğini önemseyen kuruluşlar çalışanlarda ortaya çıkan yeni eğilimleri dikkate alarak 5 farklı hibrit çalışma modelini teşvik ediyor. Esnekliğin ön planda olduğu tercihler, bölünmüş haftalık, gereksinim, hafta hafta paylaşım, vardiyalı çalışma ve karma modellerinden oluşuyor. Araştırmalara nazaran şirketlerin yüzde 80’inden fazlası esnek çalışma modeline sıcak bakıyor. Yeni periyotta çalışanlar,  iş- özel hayat istikrarı ve aile faktörüne hassasiyetle yaklaşan çalışma düzenlemesi bekliyor.

Uzaktan çalışma vakit ve güç tasarrufu sağlıyor”

Yeni iş dinamiklerini kıymetlendiren Champs Kurucu ve Yöneticisi Becerikli Tüzün çabucak hemen tüm şirketlerde hibrit yüklü karma bir model uygulandığını vurguladı. Hibrit modelin çalışana trafikte güç ve vakit tasarrufu sağladığını bunun yanı sıra ebeveynliğin birden fazla şirkette yeni çalışma modelini şekillendirdiğini aktaran Tüzün konuşmasını şöyle sürdürdü: “Uzaktan çalışma ortamlarının esnekliğini deneyimleyen pek çok kişi ofise geri dönmek istemiyor. Bilhassa iş-özel hayat istikrarı öncelikli çalışanlarla, çocukları okula dönemeyen anneler hibrit çalışma modelini tercih ediyor. Aile sorumluluklarını desteklemek isteyen şirketler büsbütün konuttan çalışma opsiyonunu da çalışanlarına sunuyor. Bunun yanı sıra, çalışan trafiğe girmeyerek yolda geçen süreyi büsbütün ortadan kaldırıyor. Bu sayede yüzde 30’un üzerinde verimlilik artışı sağlıyor. Esneklikten yararlanan ve kapsamını genişleten kuruluşlar yetenekleri çekmek, rekabette üstünlük sağlamak ve iş amaçlarına ulaşmak için hayli avantajlı durumda. Harekete geçmemek risk yaratır.”

“Kurumlar, insan merkezli iş dizaynını benimsemeli

Pandemi sonrası, hibrit çalışma devri için bir iş yeri stratejisi oluşturma zorunluğunu işaret eden Uzman Tüzün, yapılması halinde beşerler ve firmalar için çıkarı beraberinde getiren ipuçları verdi. Hibrit ve uzaktan çalışmanın geleceğini pahalandıran Tüzün, şu noktalara değindi: “Kurumlar, insan merkezli iş dizaynını benimsemeli. Patronlar çalışanları, çalışma ortamları üzerinde daha fazla denetim sahibi yaparak daha üretken hale getirmeli. Hibrit çalışmanın yararlarını en üst seviyeye çıkarmak için tertip kültürü geliştirilebilir. Yöneticiler hibrit bir çalışma ortamında çalışanları denetlemek için muhtaçlık duyacakları maharetleri geliştirmeli. En kıymetlisi de kısa vadede hibrit çalışmayı optimize etmek ve uzun vadede kurumsal refahı artırmak için gereken teknolojilere ve uygulamalara öncelik verilmeli. Çalışanların dijital gelecekte gereksinim duyacakları marifet ve yetkinlikleri belirleyerek, onların gelişmesine dayanak olunmalı.”

Hazır Barkod Sistemleri