NASA, Mars’a gönderdiği araçları insanlarla tanıştırıyor

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), meraklılarına Kızıl Gezegen‘e gönderdiği araçlarını tanıtmayı planlıyor. Mars Keşif Programı kapsamında 30 Temmuz 2020’de Perseverance aracı uzaya fırlatılmıştı. Perseverance gezgini ve Ingenuity helikopteri, Mars vazifesini merakla takip eden binlerce kişi bu araçlarla tanışma fırsatı yakalıyor. İşte detaylar..

Roving with Perseverance cins gösterisi başlıyor.

Perseverance gezgini ve Ingenuity helikopteri, Roving with Perseverance ismiyle 30 Ekim’de çeşide başlıyor. Bu mühlet zarfında araçların birebir eşleri meraklılarıyla buluşacak. Şimdilik 14 farklı yerde 1 yılı aşan müddette gerçekleşecek. Araçların yanı sıra NASA‘nın kimi mühendisleri de çeşit kapsamında meraklıların sorularını yanıtlayacak. Ayrıyeten Mars yüzeyinde toplanan datalar de çeşitte olacak.

Roving with Perseverance“, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri‘nde gerçekleşecek. Ama NASA‘nın dünyanın her yerinden katılmak isteyenler için de planı var. NASA, internet üzerinden canlı bağlanmak isteyenler için programı ve irtibat ayrıntılarını sitesinde paylaştı. Böylelikle canlı olarak bağlanan şahıslar sanal olarak çeşidi gezeceği üzere merak ettiklerini NASA mühendislerine sorma imkanı elde edecek.

Mars Keşif Programı kapsamında Perseverance, 18 Şubat 2021 tarihinde Kızıl Gezegen’e iniş yapmıştı. Misyonu müddetinde Mars’taki kaya ve tortu örneklerini toplayıp eski mikroskobik hayatın belirtilerini araştıracak. Ingenuity isimli helikopter, misyon kapsamında Perseverance ile seyahat yaptı. Ingenuity, dünya dışında uçan birinci helikopter unvanını taşıyor.

Misyon sırasında yaptıklarıyla Ingenuity, NASA’nın ağır ilgisini çekmiş durumda. O denli ki Helikopter, Perseverance’nin iniş yaptığı tarihten bu yana Kızıl Gezegen’de onlarca çeşide çıktı. Mühendisler, Ingenuity‘nin kısa vakitte kıymetli bilgiler topladığını vurguluyor. NASA; ”kontrollü uçuşun mümkün olduğunu kanıtlamakla kalmadı, birebir vakitte Perseverance’ın keşfetmesi için potansiyel pozisyonların keşfedilmesine yardımcı oldu.” açıklamasını yaptı.

Mars Keşif Programı emellerinden birisi de muhtemel bir beşerli uçuş için bilgi toplayıp taban hazırlamak. NASA, Artemis programı ile Ay üzerine beşerli seferler için önemli adımlar attı. Mühendisler bu programı muvaffakiyetle tamamlamanın Kızıl Gezegen’e beşerli seyahat için de bir adım olduğunu söylüyor.

Sizce NASA hedeflerine ulaşır mı? Roving with Perseverance cinsine katılmayı düşünüyor musunuz? Lütfen görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşınız..

Hazır Barkod Sistemleri