NASA LCRD gösterim tarihini açıkladı!

NASA, birinci İzleme ve Data Aktarma Uydusu‘nun (TDRS) fırlatıldığı 1983‘ten beri bağlantı röle uydularından yararlanıyor. Laser Communications Relay Demonstration (LCRD) yani Lazer Bağlantı Röle Gösterisi, optik irtibatın yeteneklerini sergileyecek. Uzayda lazer irtibatını son derece uzun uzaklıklar için test edecek bir NASA vazifesi olarak biliniyor. Bu röle, NASA‘nın birinci iki taraflı, uçtan uca optik rölesi olacak.

NASA, bu sonbaharda Lazer İleşitim Rölesi Gösterisi‘nin piyasaya sürüleceğini doğruladı. Lansman 22 Kasım tarihinde Florida‘da olacak. Kelam konusu olan LCRD, Mayıs ayında Florida‘ya getirildi. Şu anda ise mesken sahibi olan uzay aracına büsbütün entegre edildi. Uzaya gönderilmeden evvel yapılacak testlere hazır durumda.

LCRD tam olarak ne işe yarayacak?

LCRD, pozisyonlar ortasında lazer ışınları yoluyla bilgi göndermek ve almak için kızılötesi bir ışık ortamı kullanıyor. Şov, uzaydan kızılötesi lazer bağlantısının kullanılmasının yararlarını göstermek emeliyle yapılacak. Bu optik bağlantı, radyo frekansı sistemlerinden 10 ila 100 kat daha fazla bant genişliğine ulaşacak. Bu sayede misyonlar için kıymetli fayda sağlayacak.

Radyo frekansı irtibatından farklı olarak, optik sinyaller bulut kapsamına giremiyor. Bu nedenle NASA‘nın hava nedeniyle kesintileri önleyecek kadar esnek bir sistem oluşturması gerekiyor. LCRD, misyonlardan alınan dataları California ve Hawaii‘de bulunan iki yer istasyonuna iletecek. Bu pozisyonlar, asgarî bulut kapsamı için seçildi.

Bu şov, uzay araçlarındaki bağlantı sistemlerinin boyut, tartı ve güç ihtiyaçlarını de azaltıyor. Şu anda sistem için, son testler yapılıyor. Kontroller gerçekleştirilirken donanım modülleri da sağlanacak. Mayıs ayında Florida‘daki Astrotech Uzay Operasyonları Tesisi‘nde fırlatma için donanım sistemleri testi Titusville gerçekleştirildi.

Birinci kullanıcıları kim olacak?

LCRD, birinci kullanıcısı başlatılana kadar, yer istasyonlarına ve yer istasyonlarından test dataları gönderme alıştırması yapacak. Bu test bilgileri, misyon operasyon merkezinden radyo frekansı sinyalleri aracılığıyla gönderilecek. Akabinde LCRD uzay aracı optik sinyaller üzerinden cevap verecek. Bu testler sayesinde uzay aracının sıhhat dataları elde edilecek.

LCRD‘nin birinci operasyonel kullanıcılarından biri, Milletlerarası Uzay İstasyonu‘nda barındırılacak bir yük olan Entegre LCRD Düşük Dünya Yörünge Kullanıcı Modemi ve Amplifikatör Terminali (ILLUMA-T) olacak. Terminal, uzay istasyonundaki deneylerden ve aygıtlardan yüksek çözünürlüklü bilim datalarını alacak. Daha sonra bu bilgileri LCRD‘ye aktaracak ve daha sonra bu bilgileri bir yer istasyonuna iletecek. Bilgiler Dünya’ya ulaştıktan sonra misyon operasyon merkezlerine ve misyondaki bilim adamlarına yönlendirilecek.

Siz NASA‘nın bu yeni rölesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Hazır Barkod Sistemleri