NASA, Ay’a iniş görevini erteledi

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından yapılan yeni açıklamalara nazaran, 2024 yılında yapılması planlanan ve 49 yıl sonra Ay’a insan gönderecek olan misyon ertelendi. NASA, Artemis 3 vazifesinin 2025 yahut daha ileri tarihlerde yapılacağını belirtti.

NASA Lideri Bill Nelson tarafından salı günü yapılan açıklamalarda, vazifenin ertelenmesine sebep olarak ABD Kongresi’nin misyon için kâfi parayı sağlayamamasını ve Jeff Bezos’un uzay şirketi Blue Origin’in NASA’ya dava açmasını gösterdi.

NASA, Ay’a iniş sistemini geliştirmesi için nisan ayında SpaceX ile anlaşmıştı. Blue Origin ise bu kontratta meseleler olduğunu belirterek uzay ajansına dava açmıştı ve iniş sisteminin üretiminin askıya alınmasına sebep olmuştu. Geçtiğimiz günlerde gelen haberlerde ise Blue Origin’in bu davayı kaybettiği duyurulmuştu.

Mürettebatsız uçuşta bir gecikme olmayacak

NASA yaptığı açıklamalarda, Şubat ayında Ay’ın yörüngesine yapılması planlanan Artemis mürettebatsız uçuşunda rastgele bir gecikme olmayacağını, kararın sırf beşerli inişi etkileyeceğini söz etti.

Buna ek olarak Nelson gazetecilere verdiği demeçte, “Görevin en erken 2025 yılında yapılmasına karar verdik. Ay’a birinci kere bayan ve beyaz olmayan beşerler göndermeyi planlıyoruz” sözlerini kullandı.

NASA’nın Ay’a yaptığı son beşerli misyon, 49 yıl evvel yani 1972 yılında Apollo 17 misyonu ile gerçekleşmişti. Bundan evvel de birçok defa Ay’a astronot gönderilmişti.

Hazır Barkod Sistemleri