NASA, Artemis görevlerine Şubat 2022’de başlamayı hedefliyor

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından yapılan yeni açıklamalarda, Ay’a insan göndermeyi planlayan Artemis misyonu ile ilgili yeni gelişmeler aktarıldı.

NASA, önümüzdeki yıllarda, 1972’den sonra birinci kere beşerli bir Ay vazifesi yapmayı planlıyor. Yapılan yeni açıklamalara nazaran de Artemis olarak isimlendirilen bu vazifenin birinci adımı yakında atılacak. NASA, Ay’a mürettebatsız uzay aracı gönderecek olan Artemis 1 vazifesi için Şubat 2022’yi hedeflediğini duyurdu.

Uzay ajansı, Artemis 1’i bu yılın sonlarında, Ay’a insan gönderecek olan Artemis 3’ü de 2024’e kadar yapmayı planlıyordu. Lakin yaşanan birçok gelişme bu vakit çizelgesinin biraz ileriye itilmesini sağladı.

NASA yaptığı açıklamada, Orion kapsülünün Uzay Fırlatma Sistemi’nin megaroketine sabitlendiğini ve testlerde son evreye gelindiğini söz etti. Yetkililere nazaran daha fazla testten sonra ocak ayında uzay aracı “ıslak elbise provası” olarak isimlendirilen son bir testten geçecek.

Artemis 1 vazife yöneticisi Mike Sarafin de yaptığı açıklamalarda: “Şubatta fırlatmaya hazır olmayı bekliyoruz. 12 ve 27 Şubat ortasında bir gün fırlatmayı gerçekleştirebiliriz” sözlerini kullandı. Sarafin bunlar olmazsa Mart ve Nisan’da aracın fırlatılabileceğini de kelamlarına ekledi.

İnsanoğlu 49 yıl sonra Ay’a dönüyor

Vazifenin 4-6 altı hafta sürmesi planlanıyor. Buna ek olarak araçta gerekli deneyleri gerçekleştirmek için CubeSats isimli küçük uydular da bulunacak.

Gecikmesi mümkün olsa da Artemis 2’nin 2023 yılında Artemis 3’ün de 2024’te yapılması planlanıyor. Bu misyon, 1972 yılında yapılan Apollo 17 vazifesinden bu yana insanlığın birinci sefer Ay’a dönüşü olacağı için ehemmiyet yaşıyor.

Ayrıyeten NASA, Ay’a gönderilecek olan astronotların ortasında bir bayanın yanı sıra bir de beyaz olmayan bir insanın yer alacağını belirterek tarihi olaylara imza atacaklarını söz etti.

Hazır Barkod Sistemleri