Microsoft’un 2008 yılında Bill Gates’i flört ettiği gerekçesiyle uyardığı ortaya çıktı

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft pazartesi günü yaptığı bir açıklamada, şirket yöneticilerinin Bill Gates’i bir bayan çalışana “çapkın” e-posta göndermesi sebebiyle uyardığını duyurdu. Açıklamalara nazaran Gates bunu yapmayı durduracağını söyledikten sonra bu husus rafa kaldırıldı. 

Bu olay, Wall Street Journal tarafından ortaya çıkarıldı. Çıkan haberlere nazaran şirketin o zamanki genel danışmanı, şu anki lideri olan Brad Smith, orta düzey bir çalışana gönderilen uygunsuz e-postaları keşfettikten sonra ünlü milyarder Bill Gates ile bir ortaya geldi. 

Habere nazaran Gates bu argümanları reddetmedi ve bu usul e-posta atmayı durduracağını söyledi. Çalışan ve Gates ortasından rastgele bir fizikî etkileşimin olmadığı tespit edildikten sonra da yöneticiler bunun hakkında daha fazla süreç yapma gereği duymadı ve mevzuyu kapattı. 

Microsoft pazartesi günü yaptığı açıklamalarda Wall Street Journal’ın haberini doğruladı lakin husus hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Gates’in özel ofisi tarafından yapılan yazılı bir açıklamada ise tezlerin yanlış olduğu, direkt bilgisi olmayan beşerler tarafından ortaya atılmış olduğu, kimi çıkar çatışmaları için bunun ortaya çıktığı tabir edildi. 

2008’de yaşanan bu olay, 2019 yılında şirkette çalışan bir mühendisin Bill Gates ile yıllarca cinsel bağ yaşadığını argüman etmesinden sonra ortaya çıktı. Şirketi bu hususun araştırılması ile ilgili de bir hukuk firması ile anlaşmıştı. 

Bu soruşturmanın akabinde geçtiğimiz yıl Bill Gates Microsoft’taki vazifesinden ayrılmıştı. Bunun akabinde da Bill Gates ve karısı Melinda Gates geçtiğimiz mayıs ayında boşanma kararı aldıklarını duyurmuşlardı. 

Şirketin kurucusu olan Gates, 2000 yılına kadar Microsoft’ta CEO olarak misyon yapmıştı. Bundan sonra da Gates 2008 yılında şirketteki günlük rolünden ayrıldı lakin 2014’e kadar idare şurası başkanlığına devam etti.  

“Gelen ihtardan sonra Gates şirketteki günlük rolünden ayrıldı”

Microsoft sözcüsü Frank Shaw, Wall Street Journal’a yaptığı açıklamalarda Bill Gates’in şirketteki günlük rolünden ayrılmasının bu ‘ikaz’ geldikten sonra yaşandığını söz etti. Shaw’a nazaran Gates, orta düzey bir çalışana cinsel içerikli olmayan, buluşmak istediğini belirten ‘uygunsuz flört içerikli’ iletiler gönderdi. 

Tezler Bill Gates’in sözcüleri tarafından reddedilse de bu durumun Microsoft’un ve Gates’in prestijini makus bir formda etkileyebileceği belirtiliyor. 

Hazır Barkod Sistemleri