Katlanabilir Pixel, 2022 yılında gelecek

Katlanabilir telefon pazarı, her geçen gün büyüyor. Pazarın önderi olan Samsung’tan pazar hissesi çalmak isteyen firmalar ise gizli kapıların gerisinde katlanabilir telefon geliştirmeye devam ediyor. Google’ın da bir müddettir katlanabilir bir Pixel üzerinde çalıştığı biliniyor.

Pixel 6 ile tıpkı kameraya sahip olmayacak

Geçtiğimiz haftalarda çıkış yapan ve Android dünyasında büyük övgüler alan Pixel 6 serisinin en büyük güncellemesi, kamera olmuştu. Pixel 2’den Pixel 5’e kadar birebir kamera sensörünü kullanan Google, Pixel 6 ile birlikte 50 MP Samsung GN1 sensörüne geçiş yapmıştı. Yıllarca birebir sensörünü kullanan Pixel serisi, kamera yazılımlarının güçlü olmasından ötürü kamera konusunda epeyce beğenildi. Pixel 6 ile yazılım ve donanımın gücünü birleştiren Google, kamera konusunda epeyce iddialı bir telefon çıkardı. Fakat gelen bilgiler, katlanabilir Pixel’in kamera konusunda geri kalacağını gösteriyor.

Katlanabilir telefonlarda incelik epeyce değerli olduğundan kamera konusunda bir tık geride kaldıkları görülüyor. Google’ın Pipit kod ismi ile geliştirilen katlanabilir Pixel telefonun Pixel 5’de kullanılan 12.2 MP IMX363 sensörü ile gelmesi bekleniyor. Ayrıyeten katlanabilir Pixel’in geniş açı için 12 MP IMX386 sensörü, ön kameralar için ise iki adet 8 MP IMX355 sensörü ile geleceği de bildiriliyor. Pixel 5’in kamerası hayli beğenildiğinden katlanabilir Pixel de kullanıcıları memnun edecek bir performans sunacaktır.

Android 12L ile birlikte 2022’de geliyor

Daha evvel Android 12 Beta ve Google Camera uygulamasında görünen katlanabilir Pixel’in kod ismi Passport yerine Pipit olarak değiştirilmiş. Google Camera uygulamasının kodunda “isPixel2022Foldable” olarak bahsedilen katlanabilir Pixel’in Android 12L ile birlikte çıkış yapması bekleniyor. Mart ayından evvel çıkması beklenmeyen Android 12L, tabletler ve katlanabilir telefonlar için optimize edilmiş bir Android olacak.

Hazır Barkod Sistemleri