Karanlık madde hakkında can alıcı araştırma!

Birçok gizemiyle daima gündemde olan ve üzerinde araştırmalar yapılan karanlık husus ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Bu araştırmaların unsurun gizemleri ve daha fazlasının ortaya çıkabileceği düşünülüyor.

Bilim insanları, Albert Einstein’ın görelilik prensiplerinin öngördüğü tuhaf tesirlerden biri olan vakit genişlemesi üzerinde çalışıyor. Einstein’in ve birçok ünlü fizikçinin ortaya attığı teoriler karanlık unsuryi doğruluyor. Ama şimdi bir delil bulunmuş değil.

Yerçekimsel vakit genişlemesi hakkında araştırma

Colorado Üniversitesi’ndeki fizikçiler, bir milimetre kadar küçük aralıklarda yerçekimsel vakit genişlemesini ölçebilecek kadar hassas bir atom saati ürettiler. Bu rekor kıran ölçüm, saniyenin uzunluğunun tam olarak ne kadar olduğunu yine tanımlama imkanı sunma ihtimali var. Ayrıyeten tahminen de cihandaki tüm karanlık unsurnin nerede olduğunu keşfetmeye imkan sağlayacak.

Einstein, bir gözlemcinin ”yerçekimi kuyusu”na ne kadar yakın olduğuyla kontaklı olarak vaktin farklı işlediğini çözdü. Yani dünyada olan bir saatin, uzaydaki saatten biraz daha yavaş çalışıyor olduğunu keşfetti. Bu fenomen yerçekimsel vakit genişlemesi olarak biliniyor.

Dünya’da, bundan evvel ölçülen yerçekimsel vakit genişlemesinin en küçük müşahedesi için evvelki kayıt yaklaşık 33 santimetre oldu. Colorado grubu, sadece bir milimetre yüksekliğinde yığılmış bir atom saati boyunca vakit genişlemesini gözlemledi. Böylece eski rekoru büyük farkla kırıldılar.

Takımın evvelce basılmış bir evrakında, daha güzel bir atom saati oluşturmanın büyük tesirleri olacağı yazıyor. Zira saatler, kavisli uzay vaktinde salınan kuantum objelerinin sonlu dalga işlevine hassas hale gelebilecek. Böylece genel görelilik ve kuantum mekaniği birliğini inceleyecek.

Karanlık unsur nerede?

İddialara nazaran karanlık unsur gözle görülmüyor. Galaksilerdeki yıldızları bir ortada tutarak uzaya savrulmasını önleyen ek yerçekimini sağlıyor. Bu yüzden de galaksilerin kapalı harcını, yapı gerecini, görünmez çimentosunu oluşturuyor. Einstein ve birçok çağdaş fizikçiye nazaran karanlık unsur kainatın yüzde 85’inden fazlasını oluşturduğu argüman ediliyor. Fakat hiçbir yerde bulunamıyor.

Karanlık hususyi bulmak için ona teleskopla bakılmıyor. Bunun yerine onu ortaya çıkarmak için görünmez unsurun dışındaki her şey üzerinde matematiksel süreçler yapılıyor. Uzak aralıklardaki olayların nasıl geliştiği hakkında kesin olmamız gerekiyor. Bu durumda neye baktığımız ya da bakmadığımız konusunda daha belirleyici niteliklere ulaşabiliriz.

Yapılan bu araştırma olumlu sonuçlar doğurursa, karanlık husus ve yerçekimsel vakit genişlemesi hakkında birçok bilgiye ışık tutacak. Münasebetiyle araştırmanın başarılı olması durumunda uzun vakittir fizik dünyasında görülecek en heyecan verici sonuçlar elde edilecek.

Siz yapılan bu araştırma ve yerçekimsel vakit genişlemesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Hazır Barkod Sistemleri