Kara para aklama olayına Twitch’in tepkisizliği üzerine yayıncılar platformu bırakmaya başladı

Yaklaşık bir haftadır Twitch Türkiye‘deki kara para aklama olayları gündemde. Olay meclise de taşındı yurt dışı basınında da yer buldu lakin hala bir aksiyon alınmış değil. Twitch’ten bir açıklama gelse de açıklamanın akabinde yaşanan olaylar uygunca tat kaçırdı. Artık ise yayıncılar kendi yansısını daha da somut hale getiriyor.

Yayıncılar Twitch’i Bırakıyor

Geçtiğimiz günlerde Twitch’in yaptığı açıklamanın akabinde Türkiye’deki değerli yayıncılardan olan Pelin Baynazoğlu yahut bilinen ismi ile Pqueen’in canlı yayın esnasında olayları eleştirdiği için bits atılarak mesken adresi ve telefon numarası paylaşıldı. Bu yakışıksız olayın akabinde birçok yayıncı daha aynısının başına geldiğini açıkladı. Büyük yayıncılar başta olmak üzere birçok yayıncı, olayı Twitch’e bildirdi ve artık bir şey yapılmasını istedi. Lakin ne yazık ki Twitch bu olaylara karşı hala reaksiyonsuz.

Bu tepkisizliğin akabinde da birçok yayıncı reaksiyonunu daha somut bir hale getirmeye başladı. Başta Jahrein’in takımı olmak üzere yayıncılar Twitch’i bıraktığını açıkladı. Jahrein’in takımından Toqtir, Purplebixi, Adal, Clumsykitty, ErenAktan ve Moparism Twitch’i bıraktı. Açıklamaya nazaran Jahrein’in mutabakatı Mayıs 2022’ye kadar devam ettiği için şu an onun durumu muhakkak değil.

Bu isimler dışında daha birçok yayıncı ayrılacağını açıkladı. Önümüzdeki süreçte Twitch’ten net bir aksiyon gelmezse çok daha fazla yayıncıyı kaybedecek üzere duruyor. 

Hazır Barkod Sistemleri