Kalp masajı yapan yerli robot geliştirildi

Karabük Üniversitesi akademisyeni iki bilim insanı yerli kaynaklarla kalp masajı robotu tasarladı. Robotik kol formundaki aygıt, hastanın durumuna nazaran ritmini kendi hesaplayarak otonom kalp masajı yapıyor.

CPR aygıtı olarak bilinen bu aygıtlar yurt dışında yaygınlaşmaya başladı. Bu aygıtların öncüsü olarak bilinen Lucas markasının Lucas 2 ve Lucas 3 modelleri Türkiye’de de çeşitli sıhhat ünitelerinde kullanılıyor. İsveçli bilim insanları tarafından geliştirilen Lucas CPR aygıtları, cinsinin öncüsü olarak kabul ediliyor.

KBÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Hudut Cerrahi Uzmanı Aydın Sinan Apaydın, Beyin ve Hudut Cerrahisi Kısmı Dr. Öğretim Üyesi Cevat Akıncı, CPR aygıtlarının yurt dışındaki örneklerini de inceleyerek daha ergonomik ve daha teknolojik versiyonunu geliştirdi. Test ve serfikasyon evresine gelen aygıt için patent başvurusu yapıldı.

Geliştirdikleri aygıtın tam otonom olduğunu belirten Aydın Sinan Apaydın şunları söyledi:

“Yerli ve ulusal teknolojiye sahip otonom denetimli bir CPR aygıtı. Dünya üzerinde CPR’ı kendi başlatıp kendi durdurabilen bir teknoloji yok. Yerli ve ulusal olarak birinci biz tasarladık. Aygıt kendisi CPR’a karar verebilme ve sonlandırabilme yeteneğine sahip. Ayrıyeten üzerinde bulunan otomatik eksternal defibrilatörle (şok cihazı) hastayı defibrile (şok uygulanması) etmesi gerektiğine kendisi karar verebilmekte.”

Cevat Akıncı ise aygıtın muadillerinde bulunmayan çeşitli yeniliklere sahip olduğunu belirterek şu sözleri kullandı:

“Cihazımız çalışan kalbe basmamakta. Kalp durması gerçekleştiğinde aygıt direkt kendini durduruyor. Ayrıyeten kalbin kendini nöbet formunda titremesi olayında aygıt kendi şokunu vererek tekrar masaja başlayabilmektedir. Ayrıyeten nabızdan dataları bir yazılımla alarak, ‘kalp çalışıyor’ diye algılayıp aygıt kendini durdurabiliyor. Bu özellikleriyle mevcut aygıtlardan ayrılıyor. En büyük sevincimiz aygıtı yerli ve ulusal olarak yapabilmemiz.”

Hazır Barkod Sistemleri