iOS 15’te Dakika Bir, Gol Bir: iOS 15’in Kilit Ekranını Böyle Kırdılar!

Bir güvenlik araştırmacısı, iPhone’da kimlik doğrulama usullerini atlatarak içeriğe erişilebilecek yeni bir kilit ekranı atlama tekniğinin detaylarını yayınladı. Ve bu birinci atağı değildi.

Jose Rodriguez isimli bir güvenlik araştırmacısı, geçtiğimiz haftalarda iPhone’un iOS 14.8 sürümü üzerinden bir güvenlik açığı bulmuş ve ekran kilidini fizikî olarak atlatarak, datalara erişebildiğini Apple’a bildirmiş. Ama buna rağmen Apple’dan aldığı mükafattan mutlu kalmayan Rodriguez, sonunda bu açığı daha dikkat cazip bir biçimde yayınlama kararı almış.

iOS 14’te kırmayı başardığı iPhone’u Apple’ın iOS 15’i yayınladığı gün tekrardan kıran Rodriguez, bunu bir görüntü eşliğinde yayınlayarak açığın hala giderilmediğine dikkat çekerken, Apple’ın bu mevzuda işi savsakladığını düşündüğünü lisana getirmiş.

I will giveaway a very minor Lock Screen Bypass working in iOS 14.8 / 15RC

Apple values reports of issues like this with UP TO $25,000
but for reporting a more serious issue I was awarded with $5,000

I will send in private a PoC görüntü to who asks for it when iOS 15 is public.
_ pic.twitter.com/LXpRYemDkt

— Jose Rodriguez (@VBarraquito) September 15, 2021

Twitter hesabı üzerinden de Apple’ın bu üzere güvenlik açıklarının tespitinde 25 bin dolara kadar ödül sisteminin bulunduğunu söyleyen Jose Rodriguez, kendisinin 5 bin dolar ile ödüllendirilmesinden mutlu değil. Pekala, bu mevzuda sizin niyetiniz ne? Güvenlik araştırmacısı sizce Apple’ı protestosunda ve bu açığı herkesle paylaşmakta haklı mı? Niyetlerinizi yorumlarda yazın.

  • iOS 15 Nasıl İndirilir?

Hazır Barkod Sistemleri