Instagram’a Çok da Yeni Olmayan, “Yeni” Bir Özellik Daha Geliyor!

Kullanıcıların dijital huzuru, pek çok internet platformu için ilgilenilmesi gereken yeni tanınan tercih üzere görünüyor. Örneğin YouTube, bu gayeyle yüklenen görüntülerin beğenilmeme sayılarını arrtk göstermeyeceğini açıkladı. Instagram da, daha evvel platformundaki beğenme sayılarını kamuoyunun hizmetinden kaldırmıştı.

Artık ise kullanıcıların ruh sıhhatini hedefleyen bir öteki teşebbüste Instagram, bu hafta “Mola Ver” isimli yeni bir özelliği test ediyor. Bunun bir iştirak denetimi olduğu söyleniyor ve bunu seçenler, seçtikleri bir müddetin akabinde uygulama içi mola hatırlatıcıları alacaklar.

Instagram’ın lideri Adam Mosseri, “Bir mola hatırlatıcısı aldığınızda, Instagram’ı kapatmanızı ve mola sırasında neler yapabileceğiniz konusunda uzman takviyeli ipuçları almanızı sağlayacağız” dedi ve ekledi: “İnsanların refahını desteklemek bizim için bir önceliktir ve insanlara vakitlerini kasıtlı ve manalı bir formda yönetmeleri için yollar vermek, bunu düşünmemizin bir yolu.

Test sonuçlarına nazaran Instagram’ın bu özelliği Aralık ayında başlatması bekleniyor.

Lakin, şöyle de bir durum kelam konusu: Test edilmekte olan yeni vakit sınırlama özelliği tam olarak yeni değil.

Instagram ve ana firması Meta esasen günlük hatırlatmalar oluşturmaya müsaade veriyor ve bildirimleri sınırlıyor. Meta, tanıtıldığı sırada, önde gelen ruh huzuru ve sıhhati uzmanları ve kuruluşları, akademisyenler, kendi kapsamlı araştırmaları ve topluluğundan gelen geri bildirimlerden alınan ilham ve işbirliğine dayalı olarak bu araçları geliştirdiğini söylemişti. “İnsanların Facebook ve Instagram’da harcadıkları vaktin kasıtlı, olumlu ve ilham verici olmasını istiyoruz. Umudumuz, bu araçların insanlara platformlarımızda geçirdikleri vakit üzerinde daha fazla denetim vermesini sağlamaktır” cümleleri kurulmuştu.

Ayrıyeten, Meta, kullanıcıların günün muhakkak kısımlarında ihtarları sessize almalarını sağlayan bir Sessiz Mod özelliğine de sahip.

Açıkça görülüyor ki, mevcut araçlar hem Facebook, hem de Instagram’daki kullanıcıların uygulamadaki vakitlerini yönetmelerine müsaade veriyor. Bu nedenle, test edilen yeni özellik, temel olarak tercih edenlere ısrarlı bildirimler sağlamak dışında, rastgele bir yeni fonksiyonellik eklemiyor.

Hazır Barkod Sistemleri