İlk kez bir insana domuz böbreği nakledildi

ABD’de bir küme cerrah, bir beşere domuz böbreği nakli yaptı. Böylelikle grup, dünyada bir birinci başardı. Böylelikle bilim insanları, nakil için hayvan organlarını kullanmaya bir adım daha yaklaşmış oldu.

Kelam konusu nakil süreci, New York University Langone Health‘de gerçekleşti. Şimdiye dek insan bağışıklık sistemi, domuz hücrelerindeki Glikan‘ın (şeker molekülü) bulunması nedeniyle bu türlü bir nakli reddediyordu. Bu nedenle bilim insanları birinci olarak domuzun genetiğini değiştirdi.

Domuz böbreği nakli nasıl gerçekleşti?

Independent‘ın haberine nazaran, bilim insanları naklin reddedilmemesi için birinci olarak domuzun genlerini molekülü uzaklaştırmak için değiştirdi. Bu ortada alıcı, böbrek işlev bozukluğuna sahip beyin mevti gerçekleşen bir hastaydı. Hastanın ailesi ise, hekimler hayat dayanak ünitesini çıkarmadan evvel bu operasyona müsaade verdi.


Hekimler, genetiği değiştirilmiş domuz böbreğini nakil için hazırlıyor. (Foto: Reuters)

Cerrahlar, domuz böbreği nakli sırasında ne yaptıklarını anlattı. Ameliyat sırasında domuz böbreğini hastanın kan damarlarına bağladıklarını açıkladılar. Hastanın bedeninin dışında tutulan böbreği üç gün boyunca gözlemlediler.

Müşahede sürecinde araştırmacılar, hastanın bağışıklık sisteminin böbreği reddetmediğini keşfetti. Ayrıyeten hastanın böbrek işlevinin berbat olduğuna işaret eden olağandışı kreatinin düzeyinin olağana döndüğünü de buldular.

Operasyon sonrasında Dr. Robert Montgomery, Reuters’a demeç verdi. Dr. Montgomery, domuz böbreğinin nakledilen beşerde beklenilen ölçüde idrar ürettiğini söyledi. Ayrıyeten bu deneyin önümüzdeki bir yahut iki yıl içinde böbrek yetmezliğine sahip hastalarda denemelerin önünü açacağını belirtti. Bu denemeler, yeni bir böbrek bulununcaya kadar tahlil olabilir.

Siz bu nakil süreçlerinin geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz? Hayvanların bu cins faaliyetler için çoğaltılması ya da öldürülmesi sizce gerekli mi? Yoksa etik korkulara sahip misiniz? Yorumlarınızı bekliyoruz…

Hazır Barkod Sistemleri