İlk jenerasyon iPod’un prototipi görüntülendi

20 yıl evvel hayatımıza giren ve taşınabilir cümbüş bölümünü değiştiren iPod, akıllı telefonların hayatımıza girmesi ile unutuldu. Yıllardır güncelleme almayan iPod serisinin, yakın vakitte fişi büsbütün çekilecektir. Lakin bu hala iPod’un doğum gününü kutlamalara pürüz değil. Bölümün en değerli aygıtlarından olan birinci jenerasyon iPod’un prototipleri ise iPod’un 20.yıldönümünde yayınlandı.

Devasa bir prototip

Paniccilt Cabel Sasser’ın yayınladığı prototip, 3 Eylül 2001 tarihinden kalma. Aygıtın çıkışına yakın olan bu prototip, asıl iPod’tan büyük farklılıklar gösteriyor. iPod’a nazaran devasa bir boyutta olan prototip, ufak bir ekran, dört adet tuş ve kaydırma tekerleği barındırıyor. Aygıt sarı gözükse de 20 yıllık olmasından ötürü başlangıçta beyaz yahut gri olabilir. Ayrıyeten prototip, özgün iPod ile tıpkı yazılım ile çalışıyor ve emsal boyutta bir ekrana sahip. FireWire ve standart kulaklık girişlerine de bir farklılık bulunmuyor.

Sızıntılara karşı devasa yapılmış

Uzun yıllardır Panic’in elinde olan bu prototip, iPod’un 20.yıldönümü erdemine paylaşıldı. Toplumsal medyada aygıtın ilgi çekmesi sonucunda iPod’un babası olan Tony Fadell, prototip ile ilgili birkaç bilgi paylaştı. Prototip’in ismi P68/Dulcimer ve final dizayndan çabucak evvel üretilmiş. Aygıtın devasa ve garip olmasının sebebi ise sızıntıları engellemekmiş. Teknoloji dalında önemli ehemmiyeti olan iPod’un nasıl bir süreçten geçerek geliştirildiğini görmek bizleri keyifli etti.

Hazır Barkod Sistemleri