İklim Değişikliği Hakkındaki Acı Gerçekler Kesinleşiyor!

İklim değişikliği yaşandığı artık bir gerçek ve bilimsel araştırmaların ortak kararı, yükselen global sıcaklığın, fosil yakıtların pervasız kullanımıyla hızlanan, etrafa insan müdahalesinin direkt bir sonucu olduğu tarafında. Lakin pek çok kişi bu gerçeği kabul etmeye isteksiz görünüyor, değişimi Dünya’nın “doğal döngüsüne” bağlıyor yahut değişimin yaşandığını büsbütün inkar bile edebiliyor.

Fakat etrafla ilgili 88.125 hakemli bir araştırma üzerinde yapılan yeni bir inceleme, fikir birliğinin 2013’te bulunan yüzde 97’lik fikir birliğinden bile daha yüksek düzeye ulaştığını gösteriyor. Artık, yayınlanan hakemli araştırmaların yüzde 99,9’u iklim değişikliğine insanların neden olduğu konusunda hemfikir.

Araştırmacılar bunun, hala (şaşırtıcı bir şekilde) iklim değişikliğini inkar eden birçok siyasetçi ve topluluk için kâfi delil olması gerektiğine inanıyor. Araştırma, Environmental Research Letters üzerinde yayınlandı.

Cornell Üniversitesi konuk araştırmacısı ve makalenin baş muharriri olan Mark Lynas, Alliance for Science’da yaptığı bir açıklamada “Şu anda fikir birliğinin yüzde 99’un üzerinde olduğundan ve insan kaynaklı iklim değişikliğinin gerçekliği hakkında rastgele bir manalı tartışma için yer kalmadığından neredeyse eminiz” diyor.

Ne yazık ki, pek çok kişinin hala ikna edilmeye muhtaçlığı var. Yale Climate Communication’ın söylediğine nazaran, ABD’deki insanların yaklaşık yüzde 72’si global ısınmanın gerçekleştiğine inanıyor ve yalnızca yüzde 57’si bunun “çoğunlukla insan faaliyetlerinden kaynaklandığına” inanıyor. Daha da tasa verici bir halde, Amerikalıların yüzde 25’i bilim insanları ortasında global ısınmanın olup olmadığı konusunda “çok fazla anlaşmazlık” olduğuna inanıyor ve bu da bilim insanlarının bulguları ile halkın bunlara ait algısı ortasında açık bir ayrım olduğunu gösteriyor.

Hazır Barkod Sistemleri