IIHS’nin yeni yandan çarpma testinde 20 SUV’dan sadece 1’i iyi derece aldı

Günümüzde genel olarak yüksek fiyatları konuşsak da, arabaların ne kadar inançlı olduğu her vakit merak konusu olmuştur. Uygulanan çarpışma testleri bizlere bu hususta fikir verebiliyor.

ABD Yol Güvenliği Sigorta Enstitüsü (IIHS), yüksek süratte yapılan kazaların hala ölümlere sebep olması nedeniyle daha sert bir yandan çarpma testi uygulamaya başlamış. Testin birinci konukları piyasadaki 20 adet küçük SUV olmuş. Fakat bu 20 araçtan yalnızca 1 tanesi “iyi” dereceyle ayrılabilmiş: 2021 Mazda CX-5.

Uygulanan yandan çarpma testinde dokuz araç “kabul edilebilir” puan almış: Audi Q3, Buick Encore, Chevrolet Trax, Honda CR-V, Nissan Rogue, Subaru Forester, Toyota RAV4, Toyota Venza ve Volvo XC40.

Öteki sekiz araç – Chevrolet Equinox, Ford Escape, GMC Terrain, Hyundai Tucson, Jeep Compass, Jeep Renegade, Kia Sportage ve Lincoln Corsair – ortalamanın altında kalmış. Honda HR-V ve Mitsubishi Eclipse Cross ise direkt “zayıf” derece elde edebilmiş.

Derecelendirilen modellerin biri hariç hepsinin 2021 model olduğu belirtiliyor. Mitsubishi Eclipse Cross’un ise 2020 modeli test edilmiş. Bu derecelerin Compass ve Tucson hariç 2022 modellere de aktarılabileceği söz ediliyor.

Yeni bariyer daha ağır ve daha süratli

Yenilenen yandan çarpma testinde hareketli bariyerin yükü ve suratı artırılmış. Yeni bariyerin yükü 1900 kg civarında, yani orta sınıf bir SUV’un yüküne yakın. Suratı da 60 km/s. Evvelki bariyerin tartısının 1500 kg, suratının da 50 km/s olduğu belirtiliyor.

Araştırmalarıyla yeni teste geçiş yapılmasına büyük katkıda bulunan IIHS Kıdemli Araştırma Mühendisi Becky Mueller, “Elbette bu sonuçlar kusursuz değil, lakin bu testi uygulamaya alırkenki beklentilerimizle uyuşuyor” açıklamasında bulundu.

Bu 20 SUV’un tamamı birinci jenerasyon yandan çarpma testinde âlâ derece elde etmişti. Hatta bu durum günümüz araçlarının neredeyse tamamı için geçerli. Ancak durum her vakit bu türlü değildi. 2003 yılında birinci yandan çarpma testi uygulanmaya başlandığında 5 modelden yalnızca 1’i başarılı olabilmiş.

Hazır Barkod Sistemleri