Huawei’den ilginç 3 boyutlu tarama teknolojisi

Akıllı telefonlarla 3 boyutlu tarama birinci kez karşılaştığımız bir teknoloji değil. Fakat genelde bu teknolojiler için bir yazılım hatta başarılı bir aktarma için donanımsal eklentilere bile gereksiniminiz olabiliyor. Huawei Geliştiriciler Konferansı (HDC) kapsamında ortaya çıkan 3 boyutlu tarama teknolojisi ise tüm bunlara gereksinimi ortadan kaldırıyor üzere.

Huawei, 3 boyutlu tarama teknolojisini gün yüzüne çıkardı

Çinli teknoloji devi, ambargo kaynaklı tüm aksiliklere karşın akıllı telefon piyasasına yatırım yapmaya devam ediyor. Huawei ambargo nedeniyle yeni çıkardığı telefonlarda 4G işlemciler kullanmak zorunda kalıyor. Google servisleri de kullanamayan firma buna rağmen HarmonyOS ile 150 milyon kullanıcı barajını da geçti. Bu kıymetli gelişmeyi HDC kapsamında duyuran firma, bu konferansta yeni teknolojilerini de kullanıcılara tanıttı.

Huawei, 3 boyutlu tarama teknolojisi için konferansta bir stant kurdu. Stantta HarmanyOS 3 yüklü bir Huawei telefon ve tabak üzerinde dönen bir tıp çörek yer alıyor. 3 boyutlu tarama teknolojisi için deneme yapan bir kullanıcı ise bu görüntüyü Weibo’ya yükledi. Birebir vakitte YouTube’a da yüklenen görüntüde HarmonyOS‘un bu yeni özelliğinin nasıl çalıştığı görülüyor.

Huawei 3 boyutlu tarama özelliği dönen objeyi 360 derece fotoğraf gerçekliğinde tarıyor. Bu tarama sonrasında yalnızca birkaç saniye içinde 3 boyutlu model kayıpsız bir formda karşımıza çıkıyor. Şimdi bu modellemenin ne kadar kaliteli olduğuna dair teknik datalar ise ortaya çıkmadı. Bildiğiniz üzere bu tıp 3 boyutlu tarama teknolojileri için değerli ayrıntılardan biri taramanın hangi kalitede olduğu.

YouTube imgelerine bakılırsa HarmonyOS kullanan telefon bu 3 boyutlu tarama teknolojisi ile epey kaliteli bir modelleme yapıyor. Günümüzde 3 boyutlu modelleme yapanlar için bu tıp fotoğraf gerçekliğinde yapılan taramalar büyük değer arz ediyor.

HarmonyOS 3 ve 200 milyon kullanıcı gayesi

Huawei konferansta Harmony OS için de değerli duyurular yaptı. En süratli büyüyen taşınabilir işletim sistemi haline gelen HarmonyOS, daha birinci haftasında bile 10 milyon kullanıcı sayısına ulaşmıştı. HarmonyOS 2 sonrası ise evvel 100 milyon hududunu aşan işletim sistemi artık 150 milyon kullanıcıya ulaştı.

Huawei HarmonyOS 3 ile bu sayının yıl sonuna kadar 200 milyona ulaşacağı görüşünde. HarmonOS’un bu kadar süratli büyümesinde ise Huawei’nin geriye dönük çok geniş bir aygıta bu işletim sistemini adapte etmesinin hissesi büyük. Yeniden akıllı telefon, bilgisayar, tablet, akıllı saat üzere bir çok farklı aygıtta da bu işletim sistemi yer alıyor.

Hazır Barkod Sistemleri