Huawei Yıllık Geliştirici Konferansı’nda HMS Ekosistemi Konuşuldu

Açılış oturumunda Huawei, HMS’nin süratle genişlediğini gösteren en son Q3 ekosistem büyüme sayılarını açıkladı. Huawei, genel bir uygulama hacmi, kayıtlı geliştiriciler ve aylık faal kullanıcılar (MAU’lar) dahil olmak üzere tüm kıymetli büyüme göstergelerinin arttığını gördü ve üçüncü en büyük küresel taşınabilir ekosistem olarak pozisyonunu yine doğruladı.

Huawei 5,1 milyon kayıtlı geliştiricinin dünya çapında 730 milyondan fazla aylık faal kullanıcı ile temas kurmasına yardımcı oluyor. HMS kullanan uygulamaların sayısı yıllık yüzde 81 artışla 173.000’e yükseldi. Bu yılın birinci üç çeyreğinde AppGallery’de, yıllık yüzde 13 artışla dünya çapında 332,2 milyar sefer uygulama indirildi.

2018’deki küresel lansmanından bu yana HUAWEI AppGallery, 42 milyonu Avrupa’da olmak üzere 560 milyonun üzerinde küresel aylık etkin kullanıcı sayısına ulaştı. Huawei ayrıyeten, Avrupa’da şu anda 7 milyon aylık faal kullanıcıya ulaşan HUAWEI Petal Maps, dünya çapında 32 milyon aylık faal kullanıcıya sahip HUAWEI Petal Search ve şu anda 20 kategorideki listelerde faal olarak yer alan 3000’den fazla iş ortağı ile kendi temel HMS uygulamaları paketinde büyük kazanımlar elde etti. Ortakların gelir hissesi da geçen yıla nazaran yüzde 62 arttı.

Petal ailesi, tüketici gereksinimleri için gelişiyor

Petal Search, Petal Haritalar ve Petal Asistan dahil olmak üzere tanınan Petal uygulama serisi, seyahat, alışveriş ve “yakındaki” üzere dikey dallardaki iştiraklerle daima geliştiriliyor. Konferansta haberler, görüntüler, alışveriş, uçuşlar, lokal işletmeler üzere 20’den fazla farklı kesimde yenilikçi bir arama tecrübesi sunacak yeni kuşak çok modlu AI arama motoru Petal Search 2.0 hakkında güncellemeler paylaşıldı. ‘Hizmet Olarak Arama’ ile Huawei, aygıt tarafı SDK ve bulut tarafı API’leri aracılığıyla Petal Arama yeteneklerini genişleterek ekosistem ortaklarının en uygun taşınabilir uygulama arama tecrübesini süratli bir halde sağlamasına ön ayak olacak. Günde ortalama 8 milyar arama ile Petal Search, iş ortaklarının Huawei’nin tescilli UniBox platformu aracılığıyla kullanıcılara verimli bir biçimde içerik dağıtmalarına imkan tanıyor.

Seyahat açısından bakıldığında, 166’dan fazla ülke ve bölgede bulunan ve yakın vakitte Red Dot Tasarım Ödülü’nün de sahibi olan Petal Haritalar, şu anda varsayımı 20 milyon küresel aylık etkin kullanıcıya sahip. En son Petal Haritalar güncellemesi, platformun yüksek hassasiyetli pozisyonlandırma, topografik harita görüntüleme, çeşitlendirilmiş etkileşimli tecrübeleri, derinlemesine data arama, yüksek kaliteli şerit seviyesinde navigasyon ve Harita Stüdyosu dahil olmak üzere daha da fazla yetenekle donatıldı. Bunların tümü en son olarak son kullanıcıya etkileşimli ve bilgilendirici bir gezinme tecrübesi sağlıyor.

Avrupa çapında ajans şuuruna sahip bir iştirak programı: Huawei Ads

HUAWEI aygıtları için tasarlanmış gerçek vakitli bir reklam pazarı olan HUAWEI Ads artık dünya çapında medya ajanslarına ve uygulama yayıncılarına açık. Platform ayrıyeten, geliştiricilerin HUAWEI Ads kitini entegre etmelerine ve uygulamalarından ek gelir elde etmelerine imkan tanıyan HUAWEI Ads yayıncı hizmetlerini de içeriyor.

Ocak 2020’deki lansmanından bu yana HUAWEI Ads’in günlük trafiği Avrupa’da 600 milyonu aştı ve AppsFlyer’ın son raporuna nazaran Avrupa’da en süratli büyüyen platformlardan biri olarak listelendi. HUAWEI Ads ayrıyeten ortaklarına, Avrupa’daki direkt reklamcılar ve sertifikalı ajanslar için fiyatsız deneme mühleti, erken kayıt teşvikleri ve premium aygıt içi medya kaynakları dahil bir teşvik programı sunuyor.

Geliştirici yaratıcılığını desteklemek için yeni kitler

Web Tepesi’nde ayrıyeten, uygulamalar için daha rekabetçi fonksiyonların oluşturulmasını desteklemek üzere yeni başlatılan ve toplam 69 Kit ve 21.738 API’den oluşan HMS Core 6 geliştirici kitleri de duyuruldu. HMS Core özelliklerinin tamamı, akıllı telefonlar, tabletler, akıllı TV’ler, giyilebilir aygıtlar ve ses eserleri dahil olmak üzere birden fazla akıllı aygıtta bağlamsal ve senaryo tabanlı tahlilleri ile geliştiricilerin kaliteli uygulamalar oluşturmasını sağlayacak. Bu açık yetenekler, React Native ve Cordova üzere platformlar ortası geliştirme çerçevelerini kullanarak Android, HarmonyOS ve iOS üzerinde çalışan uygulamalar oluşturmak için de kullanılabilir.

Huawei, Avrupa’da Huawei Student Developer (HSD) ve Huawei Developer Group (HDG) üzere ferdi geliştiricilere sunulacak çok sayıda dayanak programını duyurarak teknik inovasyonun tüm alanlarında iş birliği ruhuna olan bağlılığını yine teyit etti. Bu topluluklar, gelişmekte olan teknolojiler hakkında bilgi paylaşımında başarılı olarak yeni ve yenilikçi uygulamalar oluşturma konusunda öbür geliştiricileri desteklemeye çalışıyor.

Yeni iştirakler

2021 yılında Huawei önde gelen markalarla mevcut ve yeni iştirakler geliştirdi. HDC.Europe etkinliğinde, tüm senaryo uygulama inovasyonlarını kapsayan bir dizi çalıştayda vizyonlarını ve niyet liderliğini sergilediler.

Çalıştaylar sırasında ortaklar, Huawei kullanıcılarına özel içerik ve hizmetler dağıtmak için iş birliği planlarını açıkladılar. Mevzular, Petal Search ve Haritalar (iTaxi, Awin, Dott), taşınabilir ödeme (Curve, Lydia), sıhhat (Runtastic, Fifty) ile e-ticaret ve ulaşım entegrasyonundan AppGallery ve HMS Core inovasyonu (Joom, Vimage, Goodgame) ve HUAWEI Ads iş birliği (NYBA Media, App Samurai ve HAVAS Portekiz) üzere Huawei Taşınabilir Hizmetler ekosisteminde gelişen uygulama ve hizmet yelpazesini kapsıyor.

2021 Q3 aylık faal kullanıcı dataları

 • HUAWEI AppGallery (Global 560 milyon; 42 milyon Avrupa’da)
 • Tarayıcı (Global 380 milyon; 9,2 milyon Avrupa’da)
 • Bulut (Global 330 milyon; 30,7 milyon Avrupa’da)
 • Temalar (Global 120 milyon; 7,9 milyon Avrupa’da)
 • Petal Haritalar (Global 20 milyon; 7 milyon Avrupa’da)
 • Müzik (Global 210 milyon; 10,3 milyon Avrupa’da)
 • Görüntü (Global 230 milyon; 14,3 milyon Avrupa’da)
 • Asistan (Global 360 milyon; 17,6 milyon Avrupa’da)
 • Petal Search (Global 32 milyon; 5,3 milyon Avrupa’da)

Dünyanın en büyük üçüncü ekosistemi (2021 Q3 verileri)

 • 5,1 milyon kayıtlı geliştirici (Yıldan yıla yüzde 155 büyüme)
 • 173 bin HMS Core entegre uygulama (Yıldan yıla yüzde 81 büyüme)
 • 560 milyon AppGallery küresel aylık faal kullanıcı (Yıldan yıla yüzde 12 büyüme)
 • 2021 Q1-Q3 ortası 332,2 milyar uygulama dağıtımı (Yıldan yıla yüzde 13 büyüme)

Petal Search

 • 3000’den fazla ortak
 • 20’den fazla dikey
 • 550 milyon E-ticaret SKU

Petal Haritalar 

 • 400 partner
 • 260 milyon POI
 • 9,7 milyon Portal Adresi

HUAWEI Ads

 • 150’den fazla sanayi reklamcısı
 • 33 bin Ads Kit entegre uygulama 
 • 10 kat reklam envanteri büyümesi

Hazır Barkod Sistemleri