Huawei şimdi de sunucu bölümünü satıyor

ABD tarafından uygulanan ağır ambargolar sonrasında çok büyük yatırımlarla hayata geçirdiği HiSilicon yonga tasarım iştirakini geri plana atmak zorunda kalan Huawei sonrasında Honor markasını da elden çıkarmıştı. Artık sunucu tarafında meşakkat başladı. 

Huawei birer birer satıyor. 

Firmaya yakın kaynaklardan elde edilen bilgilere nazaran Huawei, x86 sunucu kısmını satmayı planlıyor. Ambargolar sonucunda sunucu kısmında de tedarik problemleri başladı ve satışlar değerli oranda düştü. Bu nedenle sürdürülebilirlik neredeyse imkansız hale geldi.

Huawei uzun müddettir yüklü olarak Çin’de sunucu ekipmanları üretiyor. Kirin ile tıpkı tasarım temellerini temel alan Ascend işlemcileri daha çok yapay zekâ performansına odaklanıyor. Tek modülden büyük bilgisayar kümesine kadar pek çok eser bulmak mümkün. Ayrıyeten tekrar ARM tabanlı Kunpeng işlemcisini temel alan Kunpeng sunucu raf tahlilleri ve masa üstü anakartları da işlemci performansına odaklanıyor. 

Henan Information Industry Investment ve Huaqin Technology isimli iki Çinli konsorsiyumun Huawei’nin kapısını çaldığı tabir ediliyor. Şimdi bir ambargo listesinde de olmadığı için Ascend sunucu eserlerini tekrar ayağa kaldırması güç olmayacaktır. 
 

Hazır Barkod Sistemleri