Google Pixel Fold tanıtım tarihi sızdırıldı

Eylül ayında Google Pixel 6 ve Pixel 6 Pro modellerini tanıtan şirket, teze nazaran katlanabilir aygıt çalışmalarına devam ediyor. Birinci olarak 2019 yılında ortaya atılan tez, bugün bulunan ipuçları ile güçlendi. Google, Pixel Fold modelini yakında piyasaya sürecek.

Xiaomi, Samsung ve Huawei üzere markalardan sonra nihayet Google da katlanabilir telefon piyasasına giriş yaptı. Ortaya atılan savlara nazaran Google, gelecek yıl yeni modelini tanıtacak.

Google Pixel Fold, 2022 yılında tanıtılabilir

Android 12L’nin duyurulmasıyla birlikte ortaya çıkan sızıntılar, Google’ın katlanabilir aygıtı yakında tanıtacağını işaret ediyor. Bugün ortaya çıkan bilgiler, aygıtın çıkış tarihi ve şimdi görülmemiş birtakım kamera detaylarını içeriyor.

9to5Google takımı, Google Kamera uygulamasının son sürümüne ilişkin APK evrakını inceleyerek birtakım ipuçları yakaladı. Google’ın geliştirdiği katlanabilir aygıt ile ilgili bilgi yer aldığını fark eden takım, uygulamanın kaynak kodunda isPixel2022Foldable tabirine rastladı.

Bu kod kesiminin Google Kamera uygulamasının hangi aygıtta çalıştığını denetim etmek için kullanıldığını açıklayan 9to5Google grubu, aygıtın 2022 yılında tanıtılabileceğini ve katlanabilir modelin Android 12L ile birlikte gelebileceğini belirtti.

Kamera dizilimi konusunda Pixel 6 ve Pixel 6 Pro yerine Pixel 5 serisinde kullanılan sensörlerin yer alacağını açıklayan grup, ana kamera için 12.2 Megapiksel Sony IMX363 ve ultra geniş açı için 12 Megapiksel IMX386 sensörü kullanılacağını tespit etti. Ön kameraları için potansiyel olarak biri “innie” ve oburu “outie” olan iki adet 8 Megapiksel IMX355 sensör kullanılacak.

Yeni modelin işlemcisi şimdi kesinleşmese de Google tarafından üretilen Tensor işlemci ile geleceği varsayım ediliyor. Google Tensor işlemcide AI dayanağı için geliştirilen özel bir TPU (Tensor Sürece Birimi) yer alıyor.

Tensor işlemcide 2 adet yüksek performanslı ARM Cortex X1 çekirdeği, 2 adet ARM Cortex A76 ve 4 adet ARM Cortex 55 olduğu kestirim edilen aygıtın düşük güç tüketmesini sağlayan çekirdek mevcut. Bunun yanı sıra 20 çekirdekli bir GPU ve aygıtın kendine has fotoğrafçılığa yardımcı olacak özel bir imaj sürece ünitesi de bulunuyor.

Hazır Barkod Sistemleri