Gökbilimciler, yeni bir bebek gezegen keşfetti!

Cihanda bizden diğer hayat olup olmadığı sorusu hala daha gizemini koruyor. Bu nedenle bilhassa güneş sistemimiz başta olmak üzere, galaksinin her bir köşesi araştırılıyor. Uzay araştırmaları da teknolojinin gelişmesiyle birlikte geçtiğimiz yıllarda büyük bir ivme yakaladı. Son olarak ise gökbilimciler, bugüne kadarki en genç gezegeni keşfetti.

Uzayda yapılan araştırmaların tamamı yalnızca yeni bir ömür formu yahut yaşanabilir ekosisteme sahip yerler keşfetmek için yapılmıyor. Bu tip bizlere gezegenimizin oluşum sürecini daha düzgün anlayabilmemizi sağlayacak genç gezegenlerin keşifleri de epey ehemmiyet arz ediyor.

Bilinen en genç gezegen: 2M0437b

Gökbilimciler daha evvel de birtakım genç gezegenler üzerinde çalışmalar kaydetti. Fakat hiç birisi bu kadar genç ve izlenmesi kolay değildi. CBS News‘ün yaptığı habere nazaran Hawaii Üniversitesi liderliğindeki bir takım, yalnızca bir kaç milyon yaşında olan ve literatüre en genç gezegenlerden biri olarak geçen 2M0437b‘yi Toros Bulutu içerisinde keşfetti. Sayılara aldanmamak gerekiyor. Zira bu gezegen şimdi daha bebek olarak tanımlanıyor.

Dünyamıza yaklaşık 400 ışık yılı uzaklıkta bulunan 2M0437b, epey büyük bir gezegen. Üstelik kendi yıldız sistemi içerisindeki güneşten de dünyamız ile güneş ortasında ki aradan neredeyse yüz kat daha uzak. Çoklukla kendi sisteminde bu kadar dışarıda kalan bir gezegen kızılötesi radyasyon yayamayacak kadar soğuk oluyor. Fakat 2M0437b yalnızca bir kaç milyon yaşında olduğu için hala sıcak kalmayı başarabilen ender gök cisimlerinden.

Gezegenin lavlarla kaplı yüzey sıcaklığının yaklaşık olarak bin 500 Kelvin (bin 227 santigrat derece yahut iki bin 240 Fahrenheit) olduğu iddia ediliyor. Bu sayede 417 ışık yılı uzaklıkta olduğu halde gökbilimciler tarafından yaydığı kızılötesi ışık 2018 yılında fark edildi. Hawaii‘de bulunan Subaru teleskopu sayesinde bu keşfi yapan grup, W. M. Keck gözlemevini kullanarak yakın kızılötesi müşahedelerini gerçekleştirdi.

Austin‘deki Texas Üniversitesi‘nde vazife alan gökbilimci Adam Kraus hususla ilgili şu açıklamayı yaptı:

Keck Gözlemevi’nden elde edilen harika bilgiler, soluk duran komşumuzun hiç de o denli olmadığını, yıldızıyla birlikte uzayda hareket ettiğini ve bu ne denenle gerçek bir arkadaş olduğunu doğrulamamızı sağladı. Sonunda, yıldızın etrafındaki yörünge hareketini bile ölçebiliriz.

Bebek gezegen 2M0437b, Hubble Uzay Teleskobu için adaylar ortasında

Gezegenin keşfini ve incelemelerini yapan grup, Hubble Uzay Teleskobu kullanılarak yapılacak müşahedeler için bu yıldız sisteminin harika bir aday olacağına inanıyor. Bugüne kadar pek çok yıldız sistemi ve içlerindeki gezegen ve uydular özel geliştirmelere sahip gözlemevleri tarafından incelendi. Zira bu yıldızlardan gelen ışık, dünyamızın atmosferine girerken çarpıtma tesiri yüzünden bozuluyor ve istenilen imgeyi almak olağan gözlemevleri için mümkün olmuyor.

Hubble sayesinde tüm bu manilerin önüne geçilebilir. Şayet aday olarak kabul edilirse, yıldızın ve gezegenin yaşı başta olmak üzere kütlesi, çekim gücü, atmosferindeki kimyasal izler bile tespit edilebilir. Bu da 2M0437b‘nin nasıl oluştuğunu anlamamızı hasebiyle kendi gezegenimiz hakkında daha çok fikir sahibi olmamızı sağlayabilir. Hawaii Üniversitesi gökbilimcilerinden Michael Liu şu açıklamayı yaptı:

Hepimiz geleceğin teknolojileri ve teleskoplarıyla bu çeşit gezegenlerin daha detaylı araştırmalarını ve bu cins keşifleri dört gözle bekliyoruz.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Hazır Barkod Sistemleri