Fransa, son teknoloji askeri iletişim uydusunu uzaya fırlattı

Fransa hükümeti, rakip ülkelerin askeri uzay teknolojisine yaptığı ağır yatırımların akabinde 2019’da bir uzay kuvvetleri komutanlığı kurma kararı almıştı. Bunun akabinde da askeri uzay teknolojisine yatırımlar ülkede başlamıştı.

Dün yapılan bir lansmanla da bu yatırımlardan biri gerçekleştirilmiş oldu. Fransa, dünya çapındaki tüm Fransız silahlı kuvvetlerinin irtibatını sağlamak için tasarladığı son teknoloji askeri bağlantı uydusunu başarılı bir halde uzaya fırlattı.

Uzay Kuvvetleri’nden Albay Stephane’nin “karadan ve uzaydan gelen taarruzlara dirençli” olarak tanımladığı Syracuse 4A uydusu, bir Ariane 5 roketi ile Cumartesi günü geç saatlerde Fransız Guyanası’ndan havalandı ve maksadına 38 dakika sonra ulaştı.

Yakın etrafını inceleyebilen ve muhtemel ataklardan kaçmak için hareket etme kabiliyetine sahip olan uydu, son teknoloji bir askeri irtibat uydusu olarak nitelendiriliyor ve Fransız ordusunun global çapta bağlantısını kolaylaştırmayı hedefliyor.

“Saldırılara karşı dirençli”

Lansmanın sağlayıcılarından Arianespace misyonla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Son teknoloji donanımı (karışma önleyici anten ve yerleşik dijital şeffaf işlemci) sayesinde Syracuse 4A, gelen taarruzlara karşı dirençli olacak” sözleri kullanıldı. Uzmanlardan Marc Finaud’da AFP’ye verdiği demeçte uydunun nükleer bir patlamadan kaynaklanacak olan elektromanyetik darbelere de güçlü olduğunu söyledi.

Fransa ayrıyeten, geçtiğimiz mart ayında uydularının savunma yeteneğini test etmek için uzayda askeri tatbikatlara başlamıştı ve bu tatbikatları Avrupa ve Fransız ordusu için bir ‘ilk’ olarak nitelendirmişti.

Fransa’nın uzay programlarına yaptığı yatırımlar 2019-2025 bütçe periyodunda 5 milyar dolar olacak formda ayarlandı. Lakin bu ölçü, Çin ve ABD üzere ülkelerin uzay teknolojilerine yaptığı harcamaların sırf küçük bir kısmına denk geliyor ve ülkelerin uzay yarışı ortasındaki farkı ortaya koyuyor.

Hazır Barkod Sistemleri