Facebook’ta yine veri sızıntısı: Bu kez etkilenen 178 milyon kullanıcı

Toplumsal medya platformu Facebook, bir Messenger özelliğini berbata kullanarak yaklaşık 178 milyon kullanıcının temel profil bilgilerini ve telefon numaralarını çaldığı ve daha sonra bunları bir forumda satışa çıkardığı tezleriyle Ukraynalı Alexander Alexandrovich Solonchenko’ya dava açtı.

Bu birinci değil

Facebook, Solonchenko’nun Ocak 2018 ile Eylül 2019 ortasında Android aygıtları taklit eden otomatik bir araç kullanarak Messenger’ın 2019 yılında sonlandırdığı rehber aktarma özelliğinden yararlandığını ve erişim müsaadesi olmayan datalara erişmeye çalışarak Facebook’un hizmet kaidelerini ihlal ettiğini söyledi.

Şirket avukatlarına nazaran yaklaşık 178 milyon Facebook kullanıcısının bilgileri Solonchenko tarafından Raid Forums’ta 2020 yılında satışa çıkarıldı ve 2021 yılında satmaya başladı. Facebook ayrıyeten Solonchenko’nun forum profilde yaptıkları araştırma sonucunda daha evvel de Ukrayna’da bir bankanın kullanıcılarının bilgilerini ele geçirerek satışa çıkardığını belirtti.

Toplumsal medya platformu, Solonchenko’nun ele geçirdiği dataları satmasını engelleyen ihtiyati önlemler konulması ve ölçüsü açıklanmayan bir tazminat talebinde bulundu.

Bu yıl Nisan ayında ortaya çıkan öteki bir olayda yeniden birebir özellik kullanılarak 533 milyon kullanıcının bilgilerine ulaşıldığı açıklanmıştı. Ülkemizden de yaklaşık 19 milyon kullanıcın bilgilerinin ele geçirildiği öne sürülmüştü.

Hazır Barkod Sistemleri