Ethereum ETF’leri 2022 yılının ilk çeyreğinde gelebilir

Bloomberg’e nazaran 2022 yılının birinci çeyreğinde SEC’in vadeli süreçlere dayalı bir Ethereum ETF’ini onayladığına şahit olabiliriz. Bloomberg Intelligence analistlerinden James Seyffart’ın öngörülerine nazaran ABD’deki yatırımcılar 2022 yılının birinci çeyreğinde ETH ETF’i aracılığıyla Ethereum’a yatırım yapabilir.

James Seyffart, ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) muhtemel bir Ethereum ETF onayının yanı sıra spot piyasalara dayalı bir Bitcoin ETF’ine de yeşil ışık yakabileceğini belirtti. James Seyffart fakat bunun kripto para piyasasına yönelik düzenleyici kaygılar nedeniyle daha uzun sürebileceğini de kelamlarına ekledi.

Her ne kadar son devirde vadeli süreçlere dayalı Bitcoin ETF’lerine arkası gerisine onay verse de SEC, spot Bitcoin ETF’leri konusunda isteksiz davranmaya devam ediyor. Çünkü vadeli süreçlere dayalı Bitcoin ETF’leri regüle edilmiş olduğundan SEC’in tercihini şu ana kadar vadeli Bitcoin ETF’lerinden yana kullandığını söyleyebiliriz.

Öte yandan kripto para topluluğunun önde gelen isimlerinden Sam Bankman-Fried da SEC’in Ethereum ETF’lerini onaylaması durumunda şaşırmayacağını tabir etti. 

Ethereum ETF’i nedir?

Ethereum ETF’i sayesinde yatırımcılar Ethereum fiyatı ile birebir pahada fonlara yatırım yapacak. Bitcoin fiyatı arttıkça bu fonlar kıymetlenecek, düştükçe bedel kaybedecek. Yani Ethereum’e dolaylı yoldan yatırım yapılacak. ETF’ler sayesinde risk minimize ediliyor.

Hazır Barkod Sistemleri