Elektrikli Subaru Solterra tanıtıldı: İşte tasarımı ve özellikleri

Bir müddettir ipucu görselleriyle karşımıza çıkan, Subaru’nun birinci seri üretim elektrikli aracı 2023 Subaru Solterra bugün resmi olarak tanıtıldı. Yeni Solterra, Toyota iş birliğiyle geliştirildi.

Subaru Solterra özellikleriyle neler sunuyor?

Yeni Subaru Solterra’nın iç ve dış tasarımı büyük oranda kardeşi Toyota bz4x ile tıpkı. Subaru, ön tarafta yaptığı birtakım değişikliklerle farkını ortaya koymuş. Bu alanda aydınlatmaların ve logonun yer aldığı panelin değiştiğini, tampondaki merkez hava girişinin kenarlarına yuvarlak sis farlarının eklendiğini görebiliyoruz. Bu sayede Solterra, kardeşi bz4x’e nazaran biraz daha crossover havasına bürünmüş diyebiliriz.

Subaru, yeni elektrikli crossover modelini global pazarda satışa sunacak lakin şimdilik Japonya’da satılacak versiyonu görmekteyiz. Toyota iş birliğiyle geliştirilen e-TNGA platformu üzerine inşa edilen Solterra’nın uzunluğu 4690 mm, genişliği 1860 mm, yüksekliği 1650 mm, aks uzaklığıysa 2850 mm olarak açıklandı. Bu kapsamda Forester ile misal boyutlara sahip olduğunu söyleyebiliriz.

2023 Subaru Solterra, iki farklı versiyonla satışa sunulacak. Önden çekişli versiyonda 204 beygir güç ve 265 Nm tork üreten bir elektrik motoru mevcut. Dört tekerlekten çekişli versiyon ise toplamda 218 beygir ve 336 Nm tork üreten iki motordan güç alıyor. Dört tekerlekten çekişli versiyonda şirketin AWD X-Mode sistemi mevcut. Bu sistem ayrıyeten yeni Grip Control özelliğiyle desteklenmiş.

Japonya’da Subaru Solterra’nın her iki versiyonu da 71.4 kWsa kapasiteli lityum iyon batarya ile donatılmış. Bu da önden çekişli versiyon için 530 kilometre, dört tekerlekten çekişli versiyon için 460 kilometre sürüş menzili sağlıyor. Şarj mühletleri konusunda şimdi bir bilgi yok ancak 150 kW’a kadar süratli şarj takviyesi bahsi geçen özellikler ortasında.

Yeni Subaru Solterra, 2022’nin ortasından itibaren çeşitli pazarlarda satışa sunulacak. Aracın fiyatı şimdi muhakkak değil.

Hazır Barkod Sistemleri