El Salvador hükümeti Bitcoin kârıyla okul açıyor

Kripto para dünyasında her yatırımcının hayali bir an önce yatırımının karşılığını alarak emekli olmaktır. Bununla birlikte topluma yararlı olacak bir projeye yönelmek çok ender gördüğümüz bir hareket. El Salvador ise kripto paraları birinci defa geniş çaplı olarak halkın hizmetine sunuyor. 

Bitcoin okulları

Bitcoin’i resmi ödeme prosedürü olarak kabul ederek bir unsur imza atan El Salvador bugüne kadar büyük ataklar yaptı. Jeotermal tesislerde Bitcoin madenciliği yapılmasını sağlayan ülke ayrıyeten her vatandaşa 30$ BTC yüklemesi yapmıştı. 

Bitcoin kullanımını ülkede yaygınlaştırmak isteyen Lider Bukele ısrarlı bir formda düzenlemeler yaparken bir yandan da yatırımcının kaçtığı bir devirde tabandan Bitcoin satın alarak ülkesini büyük kâra geçirdi. 

Toplam 1120 BTC sahibi olan Hazine neredeyse yüzde 50 civarında kâr elde etti. Bukele de elde edilen bu fonları ülkesine harcamaya karar verdi. Geçtiğimiz haftalarda 4 milyon dolarlık bir veteriner hastanesi projesi açıklayan Bukele artık de 20 okul yaptıracağını duyurdu. 

Olağanda Latin Amerika Merkez Bankası eğitimin geliştirilmesi için El Salvador’a 200 milyon dolar fon ayırmıştı. Hükümet toplamda 400 okul yaptırmayı planlıyor ve bunun 20 tanesi Bitcoin kârları ile fonlanacak. Aslında dünya tarihinde bir birincisi konuşuyoruz. 

Vatandaşların yüklü olarak nakit harcama yaptığı ve banka hesaplarından kaçındığı ülkede Bitcoin cüzdanları banka hesap sayısını geçmiş durumda. Ayrıyeten 30$ devlet katkısı şu anda 38$ düzeyine çıkmış durumda. 
 

Hazır Barkod Sistemleri