DSÖ, Avrupa’da artan vakalar sebebiyle aşı çağrısında bulundu: İhtiyacı olanlara aşı gönderilmeli

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), cuma günü Avrupa’da yaşanan COVID-19 hadiseleri hakkında açıklamalarda bulundu. DSÖ, riskli insanlara yönelik aşılama uğraşlarının dünya çapında artırılması gerektiğinin altını çizdi.

Birleşmiş Milletler sıhhat ajansı, geçtiğimiz hafta Avrupa’da yaklaşık iki milyon yeni COVID hadisesi tespit edildiğini açıklamış, hadiselerde önemli bir artış görüldüğünü duyurmuştu.

DSÖ lideri Tedros Adhanom Ghebreyesus da bunun akabinde yaptığı açıklamalarda gazetecilere şunları söyledi: “Bu, salgın başladığından beri Avrupa’da bir haftada kaydedilen en yüksek olay sayıları.”

Birçok Avrupa ülkesi destek aşılar uygulayarak ve yeni kısıtlamalar getirerek olay artışıyla gayret etmeye çalışıyor. Fakat DSÖ, bu durumun tahlilinin daha farklı bir halde olacağını belirtiyor: “Aşıların Avrupa ve öbür kıtalarda ‘gereksinim duyan’ insanlara gitmesi hayati bir değer taşıyor”

‘Takviye aşıların bir manası yok’

Ghebreyesus bu durumla ilgili, “Bu durum kaç kişinin aşılandığı ile ilgili değil. Kimin aşılandığı ile ilgili” tabirlerini kullanırken kelamlarına şunları ekledi: “Dünya’da sıhhat çalışanları, yaşlılar üzere birçok yüksek risk kümesindeki insan aşı olmayı beklerken ‘takviye aşı’ uygulamasına gidilmesinin hiçbir manası yok. Her gün düşük gelirli ülkelere uygulan aşılardan altı kat daha fazla destek aşı uygulanıyor. Bu durumun artık durması gerekiyor.”

DSÖ acil durum yöneticisi Michael Ryan da yaptığı açıklamalarda, “Yeterli doza erişimi olan güçlü ülkelerin bu bahiste daha fazla gayret sarf etmesi ve daha maksat odaklı çalışması gerekiyor” tabirlerini kullandı.

Uzmanlara nazaran aşılanmamış bir kişinin aşılı bir şahsa nazaran 32 kat daha fazla ölme riski bulunuyor. DSÖ yetkilileri de bu yüzden aşı olmamış insanlara yönelik kampanyaların artırılması gerektiğini vurguluyor.

Hazır Barkod Sistemleri