Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan dikkat çeken sosyal medya açıklaması!

Geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren yeni Toplumsal Medya Kanunu, bir müddet evvel maksadına ulaştı. Facebook, Twitter, YouTube ve Pinterest üzere platformlar, Türkiye’ye temsilci atayarak ofislerini açtı. Kanun, bilhassa irtibat konusundaki problemleri aşmak ve kullanıcı datalarının güvenliğini sağlamak için epey değerli bir adım olarak görüldü.

Fakat bu durum, toplumsal medya platformları ile ilgili tartışmaları dindirmeye yetmedi. Bugün düzenlenen Türk Kurulu Medya Forumu aktifliğine bir görüntü ileti gönderen Cumhurbaşkanı Erdoğan, epey çok konuşulacak açıklamalar yaptı. İşte ayrıntılar…

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Medya ve bağlantı konusunda kendi göbeğimizi kesmeliyiz

Aktifliğe görüntü gönderen Erdoğan, şu tabirleri kullandı. “Günümüzde toplumsal medyanın da yaygınlaşmasıyla birlikte tüm insanlıkla birlikte biz de sık sık dezenformasyon kampanyalarına maruz kalıyoruz. Palavra ve çarpıtılmış haberler sebebiyle dünyada milyonlarca savunmasız insanın hayatı kararmakta, önemli travmalar ve dramlar yaşanmaktadır. Hiçbir kontrolün yahut otokontrolün olmadığı toplumsal medya mecraları, bugün hem demokrasiyi hem toplumsal barışı hem de devletlerin ulusal güvenliğini tehdit eder pozisyona gelmiştir.

Cumhurbaşkanı’nın görüntü gönderdiği Türk Kurulu Medya Forumu aktifliğinin YouTube’a yüklenen görüntüsü. (Konuşma 53. dakikada başlıyor)

Dijital faşizmin yıkıcı tesirinden ne kadar gelişmiş olursa olsun hiçbir ülke ve toplum azade değildir. Türk dünyası, dijital faşizmin yanı sıra memleketler arası basının ikili standardından da müzdariptir. Öbür stratejik sorunlarda olduğu üzere medya ve bağlantı konusunda da kendi göbeğimizi kendimiz kesmeliyiz. Türk dünyası olarak bu konuda inisiyatif almalı, deneyim paylaşımına gitmeli, güç birliği yapmalı ve elimizdeki imkanları en tesirli biçimde değerlendirmenin yollarını aramalıyız.”

Erdoğan tarafından yapılan kelam konusu açıklama yerli dijital medya platformları için çalışmaların hızlanacağı istikametinde sinyal verirken, “Yeni yasaklar mı geliyor? sorusunu akıllara getirdi. Aslında hükümet hali hazırda yeni bir toplumsal medya yasası üzerinde çalışıyor. Lakin bu yasanın detayları ve içeriği şimdi bilinmiyor.

Pekala siz bu mevzu hakkında neler düşünüyorsunuz? Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplumsal medya ile ilgili yaptığı açıklamalarda haklı mı? Görüşlerinizi ve niyetlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Hazır Barkod Sistemleri