Casper: Anakart üretimini ülkemizde yapacağız

Casper Pazarlamadan Sorumlu Kurumsal İrtibat Yöneticisi Ahmet Beliktay, Ekonomist Mecmuası’na yeni yatırım planları ve amaçları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Teknolojinin Başkanları Eylül 2021 tarihli sayıda yer alan röportajdan ayrıntıları derledik.

Casper Pazarlamadan Sorumlu Kurumsal Bağlantı Yöneticisi Ahmet Beliktay, yerli üretime yönelik yatırımlarını ve üretim kapasitelerini artırmayı, anakart üretimini de Türkiye’de yapmayı planladıklarını söylüyor.

Casper Türkiye’nin Teknoloji Alanında Dünyadaki En Değerli Temsilcilerinden

Casper, Türkiye’nin teknoloji alanında dünyadaki en değerli temsilcilerinden ve Türkiye’de dijital dönüşüme taraf veren önder markalarından biri. Casper, 1991 yılında faaliyetlerine başladı. 34 bin 500 metrekare kapalı alan üzerine konseyi, Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyük bilgisayar üretim tesislerinden birine sahip olan Casper, tüm eserlerin tasarım ve AR-GE süreçlerini kendi mühendisleri ile yürütüyor ve yıllık 1 milyon üretim yapabilme kapasitesi bulunuyor.

Casper, VIA, Nirvana ve Excalibur markalarıyla telefondan tablete, dizüstü bilgisayardan küçük PC’Iere kadar uzanan geniş eser gamı ile Türkiye’nin dijital dönüşümüne öncülük ediyor.

Ekonomist Mecmuası, markayı ve teknoloji alanındaki yatırımlarını Casper Pazarlamadan Sorumlu Kurumsal İrtibat Yöneticisi Ahmet Beliktay ile konuştu. İşte röportajdan satır başları…

“Tüm İş Süreçlerinde Teknolojiyi Kullanıyoruz”

Teknolojiyi nasıl kullanıyorsunuz, nasıl avantaj elde ediyorsunuz?

Uzun yıllardır teknoloji üreten bir şirket olmamız, tüm iş süreçlerinde teknolojiyi kullanmamızın pahasını önemsememizi sağlıyor ve teknolojiyi her alanda kullanma eğilimimiz operasyonel olarak bizi epeyce rahatlatıyor.

Bizim için teknoloji, kusur hissesini minimize ederken, çalışanlara katma bedelli iş üretebilmek için daha fazla vakit kazandıran bir pozisyona sahip olmak demektir. Yalnızca donanımsal olarak değil yazılımsal olarak da teknolojiden yararlanıyoruz. Raporlamalardan üretime, iş akışımızdan sevkiyatlara kadar birçok alanda daha verimli olmamıza yardımcı oluyor.

Sunduğunuz teknolojik tahlil ve hizmetler müşterilerinize neler sağlıyor?

Casper olarak, müşteri memnuniyetini birinci planda tutarak tüketicilerimizi en yeni teknolojilerle buluşturmak ve dijitalleşme yolunda öncü olmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Kullanıcılarımızı en yeterli tanıyan markalardan biri olarak motivasyonumuz, tüketicilerimizin gereksinim duyduğu aygıtları onlara özel olarak tasarlayıp sunabilmek. Müşteri memnuniyetini ve ulaşılabilirliği ticari telaşların önünde tutmamızın ve tüketici dostu marka unsurumuzun başarımıza katkı sağladığına inanıyorum.

Pendemi Sürecinde Casper

Pandemi sürecinde teknolojinin iş süreçlerinde kullanımı arttı. Bunun size yansımaları nasıl oldu? Okulların uzaktan eğitime geçmesi, işlerin meskenlere taşınması satışlarınıza nasıl yansıdı?

Hem uzaktan eğitim hem de uzaktan çalışma ile artan ferdî bilgisayar gereksinimine süratlice karşılık verebildik. Satışlarımız bu süreçte artarken dünya genelinde meydana gelen çip krizinden ise etkilenmedik. AVM’lerin ve bunun yanında birçok teknoloji marketinin bir müddet kapalı kalması, eserlerimizi e-ticaret kanalından tüketicilerimize ulaştırmamıza neden oldu. Bu süreçte kendi internet sitemizdeki online satış seçeneği ile müşterilerimize teknolojiyi ulaştırmayı başardık. Her ne kadar e-ticaret son periyotta güçlense de birinci fizikî mağazamızı da geçtiğimiz ay açtık.

Teknoloji süratle değişiyor. Önümüzdeki periyot için beklentileriniz neler?

Teknoloji üretirken son teknolojileri kullanmak her vakit bizi bir adım ileride konumlandıracaktır. Hem eserlerimizde hem de üretimde yapay zekadan, objelerin internetine kadar birçok yeni teknolojiyi kullanmayı ve tüketicilerimize ulaştırmayı amaçlıyoruz.

Burada temel motivasyonumuz, birçok süreçten insan faktörünü çıkararak yapay zekayı ve objelerin internetini kullanmak oluyor. Casper olarak Excalibur markamızla son devirde gaming ekosistemine yönelik eserler üreterek pazarda yerimizi sağlamlaştırdık. Lakin önümüzdeki yıllarda internet suratının ve bulut oyun teknolojilerinin gelişmesini öngörüyoruz. Biz de sunduğumuz hizmetleri bu istikamette geliştireceğiz.

“Anakart Üretimini De Ülkemizde Yapmayı Planlıyoruz”

Teknolojiye ne kadar yatırım yapıyorsunuz? Hangi alanlar yatırım olarak ilginizi çekiyor?

Türkiye, birçok ülke ve marka için hem coğrafik pozisyon hem de iş gücü manasında epey güçlü bir seçim haline geliyor. Biz de yerli üretime yönelik hem yatırımlarımızı hem de üretim kapasitemizi oransal olarak artırmayı planlıyoruz. Yerli üretim telefonlarımızı satışa çıkarmıştık. Bununla birlikte anakart üretimini de ülkemizde yapmayı planlıyoruz.

Önümüzdeki devir için yatırım planlarınız neler?

Öncelikle fizikî mağazalarımızı tüm büyük kentlerde açmayı ve tüketicilerimize direkt temas etmeyi istiyoruz. Bununla birlikte telefon ve tablet üretimlerini ve anakart üretimini de ülkemizde gerçekleştirmek için yatırımlarımız artarak devam edecek.

2022 maksat ve planlarınız neler?

2021’de olduğu üzere bireye özel tahliller sunmaya devam edeceğiz. Oyun ekosisteminde öncü bir marka olmaya devam edip, Türkiye’deki üretim hacmimizi büyütmeyi hedefliyoruz. Kurumsal tahliller tarafında Casper’ın pazar hissesini hem geliştirmek hem de şirketlerin istemiş oldukları güvenlik gereksinimlerine yönelik teknolojileri üretmeyi devam etmek istiyoruz.

Dijitalleşme Artacak

“Önümüzdeki süreçte dijitalleşmenin artmaya devam edeceğini öngörüyoruz. Son bir yıldır dijitale dönüşen tüketici davranışlarının da bu süreçten sonra alışkanlığa dönüşeceğini düşünüyoruz.

Alışveriş alışkanlığı değiştiği için yine eskiye dönüş olmayacağını, dijital müşteri oranının tıpkı kalacağını hatta büyüyen pazar ve kanallarla daha da artacağını söyleyebiliriz. Bu nedenle hâlihazırda büyümeye başlayan perakende satış kanalları daha kıymetli hale gelerek satış hacimleri artacak.

Bunun yanı sıra oranı artan dijital kullanıcılar karşısında tüm şirketler “internet teknolojisine” yatırım yapıp, online mağazalarını büyütecek. Şahsa ve firmaya özel üretilen teknolojiler daha da değer kazanmaya başlayacak. Bu gereksinime yönelik de markaların eser çeşitliliği ve gamı artacak, yeni iş tahlilleri üretilecek.”

  • Oyun için her şey Excalibur’da!
  • Oyuncular için yeni canavar

Hazır Barkod Sistemleri