Bütçe Dostu ve Kaliteli Menzil Genişletici: Mercusys ME30 İncelemesi

Türkiye’de malumunuz lokal internet altyapısı kimi bölgelerde yeterli, fakat buna karşılık birtakım bölgelerde de hakikaten makûs ve natürel ki genel olarak bunu ortalamaya vurduğumuzda ise yurt dışındaki suratları ülkemizde arıyoruz demek pek mümkün; doğruya yanlışsız. Ancak altyapı sağlayıcıların sunduğu imkan buyken, en azından bir formda fiyatını ödeyip satın aldığımız hizmetten de sıkıntısız halde yararlanmak en doğal hakkımız. Mevzu internet olunca, bilhassa bize sağlanan sürat neyse bunu azami hızla kullanmak ve internet kapsama alanının geniş olması tüketici olarak en doğal beklentilerimiz ortasında. Elbette konut büyüktür, koridorlar uzundur ya da kalın duvarların olumsuz tesiri sebebiyle bazen olur da halihazırdaki modeminiz yetersiz kalır. Bunu nasıl geliştirebileceğinizi daha evvelce pek çok videomuzda sizlere anlatmıştık. Bilhassa mesh sistemlerin ne kadar tesirli çalıştığından da o denli… Lakin bunlar çoklukla biraz maliyetli tahliller olabiliyor ve malumunuz herkesin bütçesi de buna elvermiyor. Bugün masamızda, hem bütçe dostu hem de kaliteli performans sağlayan bir menzil genişletici var. Mercusys ülkemiz için yeni bir marka, lakin Türkiye’de bir müddettir yer alıyor. Tahminen gözden kaçmıştır ya da markayı tanımıyorsunuz diye çok da üzerinde durmamış olabilirsiniz. Bugün sizlere Mercusys’ten ve Mercusys’in bütçe dostu ve düzgün performans sağlayan menzil genişleticisi ME30 modelinden bahsedeceğiz.

Mercusys, TP-Link Teminatında

Birinci etapta kelamı şuradan açmak hakikat olacak: Mercusys, aslında ülkemizde ağ ve internet aygıtları dendiğinde çabucak herkesin aklına gelebilecek TP-Link’in alt markası. Büsbütün TP-Link teminatında, TP-Link’in kendi fabrikalarında üretiliyor ve yeniden büsbütün TP-Link’in takviyesi ile ülkemizde kullanıcılarla buluşuyor. Yani Mercusys’i TP-Link’in bir alt markası biçiminde düşünebilirsiniz.

Şimdilerde üretim ağını genişletmeye başlayan Mercusys, giriş düzeyi eserlerinin yanı sıra daha gelişmiş modellere de sahip ve çok yakında yelpazesini daha da çeşitlendirecek –ki buna Mesh tahlilleri de dahil.

Mercusys ME30 Özellikleri Neler?

Pekala, bugünkü konuğumuz olan Mercusys ME30 ne işe yarıyor, nasıl yarar sağlıyor? Artık anlatmaya başlayalım.

Mercusys ME30, bir menzil genişletici. Çift antenli, priz üzerine takılan ve çok kolay bir konseyime sahip olan Mercusys ME30, ayrıyeten alt tarafında bir Ethernet portu da bulunduruyor. Bu sayede kablosuz ağınızı genişletirken, Ethernet yoluyla bağlamak istediğiniz bir aygıtınız varsa, bu portu kullanarak irtibat kurabiliyorsunuz.

Wi-Fi AC takviyeli bir model olan Mercusys ME30, böylelikle standart bir konutun muhtaçlığını rahatlıkla çözecek bir model. Totalde 1200 Mbps teorik sürat dayanağı sunan aygıt çift bant takviyesi gösteriyor. Yani hem 2.4 GHz bant üzerinden yararlanabiliyor hem de 5GHz ağ bandı üzerinden cihazlarınızla irtibat kurabiliyorsunuz ki, uygun fiyatına rağmen bu çok güzel bir dayanak.

Bu ortada bütçe dostu deyip duruyoruz, fiyatını da söyleyelim: Şu an Mercusys ME30’u pazarda 189 TL fiyatla bulabiliyorsunuz ki, bu fiyata rakip menzil genişleticilerle karşılaştırdığınızda bilhassa desteklediği sürat ve Wi-Fi standardı noktasında ortadaki farkı görmeniz mümkün.

Mercusys ME30, 5 GHz bant üzerinden 867 Mbps, 2.4 GHz bant üzerindense 300 Mbps‘e kadar teorik suratlar sağlayabiliyor. Elbette bu kıymetlerin, sizin altyapınıza bağlı olduğunu da bilmelisiniz. 100 Mbps download suratında bir internetiniz varsa, bu aygıt üzerinden de standart bir konut için birebir suratları görebiliyorsunuz. Elbette burada altın kural şu: Bu aygıtı sinyalin hiç ulaşmadığı ya da sinyal kalitesinin düşük olduğu noktaya yerleştirmemek. Bu ve başka tüm menzil genişleticilerdeki mantık, sinyal kalitesini daha ileriye taşıyabilmeniz için bir köprü vazifesi görmek; daha fazlası değil. O nedenle bu aygıtı, internet sinyalinin hiç ulaşmadığı art odaya yerleştirmek yerine, orta bölgeye yerleştirmek gerçek seçenek olacak. Böylelikle modemin sinyalinin zayıfladığı yerde bu aygıt devreye girecek ve sinyal kalitesini tazeleyerek art odaya ulaştıracak. Hususumuz büsbütün bundan ibaret.

Mercusys ME30 Suramı Nasıl Yapılır?

Pekala, heyetimi nasıl yapacaksınız? Bu da aslında çok kolay. Evet, TP-Link’in pek çok eserinden aşina olduğumuz üzere bir taşınabilir uygulama dayanağı şu an için yok, lakin açıkçası buna pek gereksinim da duymuyorsunuz. Hatta o denli ki, şayet ek ayar yapmayacaksanız aygıtın web arayüzünü açmanıza bile gerek kalmıyor.

Mercusys ME30’u bağlamak için yapmanız gereken, modeminizin WPS tuşuna bastıktan sonra, Mercusys ME30’un üzerindeki WPS butonuna basmak. Ardından 2 aygıt haberleşecek ve Mercusys ME30’un üzerindeki LED ışık, yeşile dönecek. Sonrasında da cep telefonunuzun Wi-Fi ağları kısmında esasen Mercusys ME30’u, aygıtı hangi modeme bağladıysanız, onun uzantısı formunda aldığı “EXT” uzantısıyla göreceksiniz. Bunu seçtiğinizde de ana modeminizin şifresi ile kolaylıkla irtibat kuracaksınız. Hepsi bu kadar.

Elbette Mercusys ME30, üst düzey bir menzil genişletici değil. O manada etraf özellikleri bakımından TP-Link’in menzil genişleticileriyle yarıştırmak anlamsız olacaktır. Ama bu arayüzde de işinizi görecek tüm ayarları bir ortada bulabiliyorsunuz. Bu ortada suram noktasında yeniden sizlere yararı dokunur diye aygıtın resmi suram ve arayüz görüntüsünü da tekrar burada sizlerle paylaşalım. Böylelikle başlarda soru işareti kalmasın.

Sonuç

Sonuç olarak toparlayacak olursak, Mercusys ME30, uygun fiyata standart 2+1 tipi bir konut için ülkü bir menzil genişleticisi oluyor. Çok fazla ayarla uğraşmayayım, problemsiz formda heyetimi yapıp, meskenin art odasındaki zayıf olan Wi-Fi sinyalini güçlendireyim niyetindeyseniz, Mercusys ME30’un, tam bir fiyat / performans eseri olduğunu söyleyebiliriz. Lakin şayet meskeniniz büyükse, art odalarla modem ortasında uzunca bir koridor varsa ya da katlı bir meskende yaşıyorsanız, o halde deva kolay: Mesh sistemler –ki daha evvel bununla ilgili bir görüntü da sizlerle paylaşmıştık. Oradan o mevzu hakkında da fikir edinebilirsiniz.

CHIP Online Notu: %95

+ Fiyat
+ Çok kolay heyetim
+ Ülkü performans
+ Ethernet portu

Mercusys ME30, Teknik Özellikleri

  • Arabirim 1 x 10/100Mbps Ethernet Port (RJ45)
  • Standart 802.11 b/g/n/ac
  • İlişki Suratı 1200 Mbps
  • Frekans 2.4 GHz, 5 GHz
  • Anten 2 adet
  • Boyutlar 84 x 39 x 112 mm

ADVERTORIAL

Hazır Barkod Sistemleri