Blue Origin, NASA’ya açtığı davayı kaybetti

Ünlü milyarder Jeff Bezos’un havacılık ve uzay araştırma şirketi Blue Origin, geçtiğimiz aylarda NASA’nın Ay’a gidiş vazifesi için SpaceX ile yaptığı 2.9 milyar dolarlık kontrat ile ilgili bir dava açmıştı.

Dev şirketin davasında, Ay’a beşerli iniş sistemi üretiminin SpaceX’e verilme kararında ‘uçuş güvenliği gerekliliklerinin göz arkası edildiği ve adil olmayan, kural dışı bir değerlendirilme yapıldığı’ tez edilmişti

CNBC’ye nazaran federal mahkeme savları reddetti ve Blue Origin’in aleyhine karar verdi. Şu an için resmi olarak dava ayrıntıları açıklanmadı; fakat gerekli evraklar sunulduktan sonra 18 Kasım günü resmi açıklamaların yapılması bekleniyor.

NASA bu dava sebebiyle SpaceX’in Artemis Ay vazifesi ile ilgili çalışmalarını askıya almıştı, bunun sonucunda da 2024 yılında yapılması beklenen misyonun ertelenme ihtimali gündeme gelmişti. Fakat yeni açıklamalara nazaran davadan çıkan bu karar sebebiyle NASA, SpaceX’in 8 Kasım 2021 tarihinden itibaren beşerli iniş sistemi üzerindeki çalışmalarına devam etmesine müsaade verecek ve misyona yönelik hazırlıklarını sürdürecek. Beşerli Ay vazifesinin tam olarak ne vakit yapılacağı ise şimdi aşikâr değil.

‘NASA ve SpaceX’e muvaffakiyetler diliyoruz’

Blue Origin’in karara itiraz edip etmeyeceği hala bilinmeyen. Fakat şirket, mahkemenin ‘güvenlik’ meselesinin altını çizmesinden ötürü keyifli olduklarını, NASA ile hala birçok mukavelelerinin bulunduğunu ve Artemis vazifesinin başarılı olmasını gönülden istediklerini belirten açıklamalarda bulundu.

Jeff Bezos da Twitter’dan yaptığı bir açıklamada, “İstediğimiz karar değildi fakat mahkemenin kararına hürmet duyuyoruz. NASA ve SpaceX’e de mukavelelerinde muvaffakiyetler diliyoruz” tabirlerini kullandı.

Hazır Barkod Sistemleri