Bir ilk: Domuzdan insana başarılı bir şekilde böbrek nakli gerçekleştirildi

Amerika Birleşik Devletleri’nde tarihi bir operasyon gerçekleştirildi. ABD’li cerrahlar genetiği değiştirilmiş bir domuzda bulunan bir böbreği bir beşere başarılı bir halde nakletmeyi tarihte birinci sefer başardı. 

New York Üniversitesi’nden bilim insanları bu operasyonu gerçekleştirmek için genetiği değiştirilmiş bir domuzu kullandı. Bu domuzun genetiği,  insan bağışıklık sisteminin saldırdığı ve bedenin organı reddetmesini tetikleyen alfa-gal isimli şekerin üretilmesini engelleyerek değiştirilmişti. 

Domuzdan alınan böbrek, beyin mevti gerçekleşen bir hastaya nakledildi ve 54 saatlik müşahede yapıldı. Alıcının bedeni böbreği reddetmedi ve böbrek bağlı olduğu saatler boyunca olağan bir biçimde çalışmayı başardı. Bu durum daha evvelki denemelerin hiçbirinde başarılamamıştı. Evvelki denemelerde insan bedeninin bağışıklık sistemi domuzdan gelen şeker sebebiyle bu biçim nakilleri reddediyordu

NYU Langone Nakil Enstitüsü’nün müdürü Robert Montgomery de New York Times’a verdiği bir demeçte, “Domuz böbreği ve insan bedeni ortasında rastgele bir uyumsuzluk gözlemlenmedi. Böbrek beden tarafından çabucak reddedilmedi” tabirlerini kullandı. 

“Önümüzdeki yıllarda nakiller başlayabilir”

Uzmanlar, bu başarılı operasyonun hayvanlardan insanlara organ nakli için epey değerli bir adım olduğunu ve gelecekte birçok hastanın hayatını kurtarabilecek bir gelişmeye ön ayak olabileceğini düşünüyor. Domuzun üreticisi olan Revevicor isimli şirket de geçtiğimiz nisan ayında yaptığı açıklamalarda hayvanların önümüzdeki birkaç yıl içinde nakiller için kullanılabileceğini ve klinik deneylerin başlayacağını söylemişti. 

Hazır Barkod Sistemleri