Beynimiz Her Şeyi Nasıl Kaydediyor? İşte MeshCODE Teorisi!

Başımızın içinde olup bitenlerin birçoklarının gizemli olduğunu kesin. Şuurumuzu anlamak bizim için hala epey güç bir şey ve tecrübelerimizin tam olarak nasıl belleğe dönüştüğünü bilmek en yeterli ihtimalle belgisiz. Lakin İngiliz bilim insanı Dr. Ben Goult, artık hafızaya mekanik bir temel sağlayan yeni bir teori ortaya koydu. IFLScience, insan beyninin ve bilgisayarların ne kadar emsal olduğunu tartışmak için Dr. Goult ile bir görüşme yaptı.

MeshCODE teorisi, talin ismi verilen makul bir protein molekülünün keşfine dayanıyor. Beyin hücrelerinin sinyal göndermesine imkan tanıyan yapılar olan sinapslar, teorinin ismini aldığı ağ örgüsü olarak bilinen talin moleküllerinden yapılmış yapı iskelelerini içeriyor. Bu moleküller, ikili kod üzere 0 ve 1 olarak anlaşılabilecek iki kararlı duruma sahip.

Dr. Goult, Frontiers in Molecular Neuroscience’da yayınlanan yeni bir makalede, yalnızca beynimizin moleküler yapısı ile bilgisayarlar ortasında bir benzerlik olmadığını, tüm bellek aracının, tuşlardan yapılmış eski bir mekanik bilgisayar üzere çalıştığını fakat çok daha âlâ olduğunu öne sürüyor.

Dr Goult, IFLScience ile yaptığı görüşmede “MeshCODE teorisi, beyin faaliyetimizin molekül biçimlerine yazılmış karmaşık bir ikili kodlamayı daima olarak güncellediği mekanik bir bilgisayar olarak beynin yeni bir görünümünü sunuyor. Dikkat cazip bir halde, insanlığın optimal hesaplama aygıtları üretme eforları, tabiatın halihazırda ulaşmış olabileceğine çarpıcı bir benzerlik gösteren mimarilere yol açmış olabilir” dedi.

Teoriye nazaran beynimizdeki elektrik sinyalleri bu moleküllerdeki 0’lar ve 1’lerin kalıplarını değiştiriyor. MeshCODE, tüm beyni bilgilerin erişilebilen belli pozisyonlarda depolandığı bir katı hal diski olarak kabul ediyor. Bu fikir tıpkı vakitte neden uykuya muhtaçlığımız olduğuna dair bir açıklama da sunuyor.

Goult, “Teori tıpkı vakitte neden uyuduğumuz konusunda yeni bir rol üstleniyor” diyor ve şöyle devam ediyor: “Gün boyunca beyin, hipokampusta toplanan ve işlenen çok fazla bilgi alıyor. Geceleri bu bilgilerin işlenmesi, mevcut bilgilerle entegre edilmesi ve kortekste uzun müddetli depolamaya aktarılması gerekiyor. Bu data idaresi, çok fazla beyin aktivitesi gerektirir ve doğal uyku döngülerimiz bu sürecin gerçekleştiği yer olabilir. REM uykusu sırasındaki elektriksel aktivite, depolanan bilgiyi yazmak ve düzenlemek için bu bellek moleküllerini yerleştirecektir, bu da fizikî olarak beynin diskine yazılan ikili kalıpları değiştirecektir.

Mevcut araştırma, MeshCODE teorisinin yalnızca düzgün bir açıklamadan daha fazlası olduğunu göstermenin yollarını arıyor. Bilim insanları ayrıyeten, moleküllerin gerçek vakitli olarak nasıl değiştiğini anlamakla da ilgileniyorlar; bu araştırma, talin ağ yapısındaki değişikliklerin nöral aktivite kalıplarına dönüşüp dönüşmediğini ve nasıl çevrildiğini netleştirmeye yardımcı olabilir.

Hazır Barkod Sistemleri