Ay’da yapılacak madenciliğin bölgesi belli oldu

NASA, bir Ay projesi olan Polar Resources Ice Mining Experiment-1(PRIME-1) için hazırlık yapıyor. İsminden anlaşıldığı üzere Ay üzerinde buz madenciliği deneyi yapmayı hedefleyen misyonla ilgili yeni gelişmeler oldu. NASA, PRIME-1’in ineceği bölgeyi açıkladı. İşte ayrıntılar…

PRIME-1, önümüzdeki sene vazifesine başlayacak

PRIME-1 vazifesi, NASA ismine kıymetli projelerin başında geliyor. O denli ki uzay dairesi, birinci sefer robotik olarak Ay yüzeyinin altından madeni bir numune alacak. İnsanoğlu bu projeyle birlikte birinci sefer dünya dışında bir yerde kaynak kullanımı ismine deney düzenleyecek. Vazife, NASA’nın Ay yüzeyinde daima bir insan varlığı olması isteği için büyük bir adım.

NASA, 2022 yılında vazifeye başlamayı planlıyor. Proje, Ay’ın Güney Kutbu‘na buz madenciliği yapmak için deney aracı göndermeyi hedefliyor. NASA, aylar süren değerlendirmeler sonucunda iniş yapacağı yeri belirledi. PRIME-1, Shackleton isimli kraterin yakınındaki bir sırta iniş yapacak. Bilim insanları, arazi aracının 10 günlük vazife müddetince çalışabilmesi için kâfi güce sahip olduğuna inanıyor.

Shackleton krateri, pozisyonu itibariyle birçok avantajı beraberinde getiriyor. Bölge, daima irtibat sağlanabilecek net bir görüş alanına sahip olması en değerli avantajlardan birisi. Ayrıyeten yakınındaki küçük bir krater de robotik keşif için epey uygun. PRIME-1 misyonu, temelinde ticari bir gaye güdüyor. NASA, bu proje için Intuitive Machines ile iştirak içerisinde harekete ediyor.

Vazife aracı, 3 değerli teknoloji gösterisine mesken sahipliği yapacak. Birinci olarak PRIME-1, bir matkap ve kütle spektrometresi içeriyor. Bunlardan bir başkası ise Nokia of America ve Micro-Nova tarafından geliştirilen bir 4G/LTE irtibat sistemi olacak.

Son olarak Intuitive Machines tarafından tasarlanan bir huni robotu misyonda yer alacak. Robot, evvel yüzeye yerleşecek ve daha sonra yakındaki bir kratere geçiş yapacak. Böylelikle bilgi ve manzara toplayacak. Başarılı olması durumunda NASA, öteki vazifelerinde de yer verecek.

Mühendisler, bu üzere projelerin gelecek periyotlarda yapmayı planladıkları Ay misyonları hakkında fikir vereceğini düşünüyor. PRIME-1, NASA’nın geniş vakitli projesi olan Artemis‘i de yakından ilgilendiriyor.

NASA’nın Ay ile ilgili geniş çaplı projeleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen niyetlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşınız.

Hazır Barkod Sistemleri