Astronomlar “bebek gezegen” keşfetti

Monthly Notices of the Royal Astronomical Society isimli akademik mecmuada yayınlanan bir araştırmaya nazaran Hawaii Üniversitesi’nin Manoa fakültesinde bulunan milletlerarası araştırmacılar yeni bir ötegezegen keşfetti. 

Açıklamalara nazaran bir genç bir yıldızın etrafında gözlemlenen bu “bebek” gezegen, şu ana kadar keşfedilen en genç gezegenlerden biri. Uzmanlar, 2M0437b isimli gezegenin yeni oluşmuş olduğunu ve direkt gözlemlenebildiğini tabir ederken Dünya’nın kökenlerine ve güneş sistemi ile ilgili yeni bilgilere ışık tutabileceğini belirtiyor.

Astronomlara nazaran sırf birkaç milyon yıl yaşında olan bu gezegen 2018’de Subaru Teleskobu kullanılarak keşfedildi. Son üç yıl boyunca da Keck Gözlemevi’nde bulunan araştırmacılar 2M0437b gezegenini takip etti.

Araştırmacılardan Eric Gaidos da keşifleri ile ilgili, “Bu rastlantısal keşif 2M0437b’i, teleskoplarla gözlemleyebileceğimiz seçkin gezegenler ortasına katıyor. Bu ender bir durum. Bu gezegenden gelen ışığı tahlil ederek ‘ev sahibi’ yıldızı ile alakalı bilgi toplayabilir, nerede ve nasıl oluştuğu hakkında bir şeyler söyleyebiliriz.” 

Uzmanlar, gezegenin Jüpiter’den birkaç kat daha büyük olduğunu, Taurus Moleküler Bulutu’nda bulunduğunu tabir ediyor ve yıldızıyla birlikte birkaç milyon yıl evvel oluştuğunu varsayım ediyor. Ayrıyeten, gezegenin çok genç olması sebebiyle hâlâ çok sıcak olduğu da araştırmacılar tarafından belirtiliyor.

Daha ayrıntılı bilgilere ulaşmak mümkün 

Astronomlara nazaran yakın vakitte bu gezegen hakkında daha ayrıntılı bilgilere ulaşmak mümkün olabilir. Gaidos açıklamlarında bunun NASA’nın James Webb teleskobu sayesinde olabileceğini söylüyor: “NASA’nın James Webb Teleskobu ile yapılan müşahedeler gezegenin atmosferindeki gazları tanımlayabilir ve rastgele bir uyduya sahip olup olmadığını bize gösterebilir.”

Hazır Barkod Sistemleri