Apple, iPhone ve Apple Watch’ın trafik kazalarını tespit etmesini sağlayan bir özellik üzerinde çalışıyor

Önümüzdeki yıl iPhone’lara ‘güvenlik’ açısından hayati bir paha taşıyan yeni bir özellik gelebilir. Wall Street Journal’a (WSJ) nazaran Apple, iPhone’ların otomobil kazalarını tespit etmesini ve acil durum numaralarını otomatik olarak aramasını sağlayan yeni bir özellik üzerinde çalışıyor.

Habere nazaran Apple bu özelliği hem iPhone’lar hem de Apple Watch’lara getirecek. Bu aygıtlar ‘çarpışma algılama’ isimli bir özellik sayesinde hayat kurtarabilecek. Apple’ın bu özelliği ‘ivmeölçer’ sensörler kullanarak geliştirmesi bekleniyor.

WSJ’ye nazaran dev şirket, bu özellik üzerinde gerçek dünya bilgilerini kullanarak birkaç yıldır çalışıyor ve testler uyguluyor. Yayınlanan evraklarda Apple’ın iPhone ve Watch aygıtlarından ‘anonim’ olarak bilgiler topladığı gözlemlendi. Şirket 10 milyondan fazla kuşkulu araç çarpışması tespit etti ve bunların 50.000’den fazlası 911 acil durum merkezi araması yaptı. Bu sebeple önemli kazalarda acil durum numaralarının aranmasının sağlanması planlanıyor.

Öteki şirketlerde de emsal özellikler mevcut

Apple bunu yapan birinci şirket değil. Google da bir trafik kazasında olduğunuzu algılayabilen ve acil servisleri arayabilen uygulamasını Pixel telefonlar için tanıtmıştı. General Motors da OnStar aracılığıyla otomobillerinde yıllardır bu özelliği sunuyordu. Yakın vakitte OnStar, Guardian isimli uygulamayla akıllı telefonlara da çarpışma algılama özelliğinin getirileceğini duyurmuştu. WSJ’ye nazaran de OnStar, ayda 6.000’den fazla çarpışma bildirimine cevap veriyor.

Apple da Apple Watch Series 4’le birlikte düşme algılama özelliğini getirmiş ve belli bir mühlet içinde cevap verilmediğinde otomatik olarak acil servisleri arama özelliğini tanıtmıştı. Bu yeni çarpışma algılama özelliğinin ise her şey planlara nazaran giderse 2022 yılında iPhone ve Apple Watch’lara gelmesi bekleniyor.

Hazır Barkod Sistemleri