AMD’ye kötü haber: 3D bellekler madencilerin odağında

İşlemci pazarında kıymetli ataklar yaparak dikkat cazip teknolojiler geliştiren AMD, kripto para madencilerinin de dikkatinden kaçmıyor. Yeni 3D bellek teknolojisi ıstırap oluşturacak üzere.

AMD 3D ön bellek teknolojisi

AMD’nin işlemci yongasına yeni bir katman olarak uyguladığı 3D ön bellek teknolojisi standart Düzey 3 ön belleğin 2x düzeyine kadar ek bellek eklenmesine imkân tanıyor. Böylelikle bellek hassasiyetli uygulamalarda çok daha uygun performans elde ediliyor.

Bu geniş bellek alanı kripto para madencilerinin de dikkatini çekti. Gelen bilgilere nazaran Raptoreum ismindeki yeni madencilik yazılımı geniş ön bellek sunan işlemciler üzerinde çok daha düzgün sonuçlar elde ediyor.

Örneğin Ryzen 9 5950X ile günlük 205 Raptoreum kazılırken, Ryzen 9 5900X ile 172 RTM kazılıyor. Bu kartlar yaklaşık 5-6 ay ortasında kendisini amorti edebiliyor. RTM hali hazırda 0.023$ civarında.

Ryzen Threadripper 3970X işlemcisinde 404 RTM, EPYC 7742 işlemcisinde ise 597 RTM elde edilebiliyor. Haliyle 3D ön bellek barındıran EPYC Milan-X işlemcilerde bu sayılar katlanarak artacak.

Şimdilik Ryzen işlemcilerin stokları istikrarlı ilerliyor ve bir sorun görünmüyor fakat EPYC Milan-X çıkışı ve sonrasında RTM fiyatının giderek artması bu hususta yakın periyotta yeni gelişmelere sebep olabilir.

Hazır Barkod Sistemleri