ABD’nin ilk Bitcoin ETF’i NYSE’de işlem görmeye başladı

Geride bıraktığımız hafta Cuma günü onaylanan ABD’nin birinci Bitcoin ETF’i bugün itibariyle New York Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’nda (NYSE) süreç görmeye başladı.

ProShares Bitcoin Strategy ETF’inin (BITO) NYSE’de süreç görmeye başlamasının akabinde başkan kripto para ünitesi BTC’nin fiyatında yaklaşık %3’lük süratli bir artış yaşandı.

ProShares’ın Bitcoin ETF’i direkt olarak BTC fiyatı yerine Bitcoin vadeli süreçlerini takip ediyor. Bu atakla ProShares Bitcoin ETF’leri yatırımcıların önder kripto para ünitesine yatırım yapmasına imkan sağlarken tıpkı vakitte volatilteden de korunmalarına imkan tanıyor. 

CoinGecko bilgilerine nazaran Bitcoin şu anda 62.600 dolardan süreç görüyor. Öte yandan BTC ETF’inin sürece açılmasıyla Bitcoin 63.432 dolarla gün içi en yüksek düzeyini kaydetti. 

Bitcoin ETF’i nedir?

Bitcoin ETF’i sayesinde yatırımcılar Bitcoin ile birebir pahada fonlara yatıırım yapacak. Bitcoin fiyatı arttıkça bu fonlar kıymetlenecek, düştükçe kıymet kaybedecek. Yani Bitcoin’e dolaylı yoldan yatırım yapılacak. ETF’ler sayesinde risk minimize ediliyor.

Hazır Barkod Sistemleri